Kard. Tolentino z Portugalii na czele watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji

Kard. Tolentino z Portugalii na czele watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji
Fot. depositphotos.com
KAI/mk

Kardynał José Tolentino de Mendonça z Portugalii, dotychczasowy archiwista i bibliotekarz Stolicy Apostolskiej został nowym prefektem watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji. Sekretarzem dykasterii będzie 57-letni prałat ks. Giovanni Cesare Pagazzi, profesor Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.

Kard. Tolentino ma 56 lat. Będzie odpowiedzialny za sieć szkół katolickich na całym świecie, a także promocję kultury i sportu. Sieć szkół katolickich składa się z 1360 uniwersytetów katolickich i 487 kościelnych uniwersytetów i kolegiów z 11 milionami studentów oraz kolejnych 217 tysięcy szkół z 62 milionami dzieci i młodzieży.

Kard. José Tolentino Calaça de Mendonça urodził się w miejscowości Machico na Maderze 15 grudnia 1965 roku. Święcenia prezbiteratu przyjął 28 lipca 1990 roku jako kapłan diecezji Funchal (Madera). W 1989 roku uzyskał licencjat kanoniczny z teologii, trzy lata później – licencjat biblijny na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, a w 2004 roku doktorat z teologii biblijnej na Portugalskim Uniwersytecie Katolickim w Lizbonie. Był m.in. rektorem Papieskiego Kolegium Portugalskiego w Rzymie. Od 2011 roku był konsultorem Papieskiej Rady ds. Kultury. 26 czerwca 2018 roku papież Franciszek mianował go archiwistą i bibliotekarzem Świętego Kościoła Rzymskiego, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego (sakrę nominat przyjął 28 lipca tegoż roku). Zaś 5 października 2019 r. papież  włączył go do Kolegium Kardynalskiego i przydzielił kościół tytularny św. Dominika i Sykstusa.

17 listopada 2020 r. papież Franciszek mianował kard. de Mendonçę członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, 30 kwietnia 2022 r. członkiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a 13 lipca 2022 r. członkiem Dykasterii ds. Biskupów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Skomentuj artykuł

Kard. Tolentino z Portugalii na czele watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.