Kardynał K. Koch: Bliski Wschód wyjątkowym miejscem starań o jedność chrześcijaństwa

Kardynał K. Koch: Bliski Wschód wyjątkowym miejscem starań o jedność chrześcijaństwa
(fot. LifeSiteNews / youtube.com)
KAI / jp

- Bliski Wschód jest z jednej strony regionem męczenników chrześcijańskich, z drugiej zaś "miejscem naszych korzeni i jedności" - przypomniał kard. Kurt Koch na kilka dni przed spotkaniem głów Kościołów regionu Morza Śródziemnego 7 lipca w Bari.

Przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan podkreślił, że "Bliski Wschód jako kolebka chrześcijaństwa" jest "wyjątkowym miejscem dla starań o jedność chrześcijaństwa".

W tym kontekście wskazał na istniejące już zasady przyjmowania sakramentów w wyjątkowych sytuacjach, uzgodnione przez stronę rzymskokatolicką i tradycyjne Kościoły Wschodu. Podkreślił, że zawarto już uzgodnienia duszpasterskie z niektórymi Kościołami dawnej tradycji wschodniej o wzajemnym dostępie do sakramentów w wyjątkowych sytuacjach.

Od 1984 r. dotyczy to Kościoła syryjskiego oraz katolików chaldejskich i wiernych Asyryjskiego Kościoła Wschodu, którzy takie porozumienie zawarli w 2001 roku. Zdaniem purpurata mniejszości chrześcijańskie, ale także wielu innych ludzi, przeżywają w tym regionie czas wielkich cierpień, toteż intensywne starania ekumeniczne mogą być dla nich pokrzepieniem.

Szwajcarski kardynał kurialny dodał, że chodzi tu zwłaszcza o stosunki między katolikami a prawosławnymi. Podkreślił, że nieprzypadkowo 6 stycznia 1964 r. właśnie w Jerozolimie uścisnęli się papież Paweł VI i patriarcha konstantynopolski Atenagoras.

W sobotę 7 lipca, na zaproszenie Franciszka, do Bari na południu Włoch przybędą wysokiej rangi przedstawiciele Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w większości z Bliskiego Wschodu, by wspólnie z nim modlić się o pokój w tym regionie.

O modlitewne wsparcie i towarzyszenie tej inicjatywie prosił papież wiernych po modlitwie Anioł Pański 1 lipca. Spotkanie to przebiegać będzie pod hasłem "Pokój w tobie!" (Ps 122, 8).

Swój udział w nim zapowiedziało ok. 20 wysokiej rangi przedstawicieli Kościołów prawosławnych, starożytnych Kościołów wschodnich (niechalcedońskich), katolickich Kościołów wschodnich, luteran i Rady Kościołów Bliskiego Wschodu. W tym gronie jest po pięciu patriarchów niekatolickich i katolickich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kardynał K. Koch: Bliski Wschód wyjątkowym miejscem starań o jedność chrześcijaństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.