Kardynał Konrad Krajewski zapewnia otwarty kościół ubogim. Będą mogli adorować Najświętszy Sakrament

Kardynał Konrad Krajewski zapewnia otwarty kościół ubogim. Będą mogli adorować Najświętszy Sakrament
8 miesięcy temu

Konrad Krajewski - pomimo decyzji władz - otworzył dziś rano swój kościół tytularny. - Tak, to jest mój akt nieposłuszeństwa - powiedział w rozmowie z DEON.pl.

[AKTUALIZACJA w piątek po godzinie 17]  Kościoły parafialne w Rzymie będą otwarte - ogłosił w piątek papieski wikariusz dla stołecznej diecezji kardynał Angelo De Donatis. Więcej przeczytacie tutaj: Wikariat Rzymu zmienia decyzję: parafie będą jednak otwarte.

Kardynał zrobił to, pomimo iż władze Wikariatu dla Rzymu postanowiły wczoraj, by do 3 kwietnia b.r. kościoły i wszystkie miejsca kultu pozostały zamknięte.

Dekret opublikowany na stronie diecezji rzymskiej wyjaśnia, że decyzja jest związana ze środowym zaostrzeniem cywilnych przepisów bezpieczeństwa na terenie całych Włoch.

Rano jałmużnik poszedł do swojego kościoła tytularnego Niepokalanej Najświętszej Maryi Panny na Eskwilinie i go otworzył.

- W pełnej zgodności z normami bezpieczeństwa mam prawo, by zapewnić otwarty kościół ubogim. Przyszedłem dziś tutaj o 8 rano i szeroko otworzyłem drzwi. W ten sposób ubodzy będą mogli adorować Najświętszy Sakrament, który jest pociechą dla wszystkich w tym trudnym momencie - powiedział watykańskiemu serwisowi informacyjnemu papieski jałmużnik.

W rozmowie z DEON.pl kardynał przyznał, że rozumie i uznaje za odpowiedzialną zachętę do nieuczestniczenia w niedzielnej mszy świętej ze względu na troskę o bezpieczeństwo. Czym innym jest jednak zupełne zamknięcie kościołów. 

- Tak, to jest mój akt nieposłuszeństwa. Kościół nie może być zamknięty. Jest domem, a dom zawsze musi być otwarty dla swoich dzieci. Chcę dać odwagę innym księżom - powiedział.

Poniżej: wystawienie Najświętszego Sakramentu w kościele Niepokalanej Najświętszej Maryi Panny na Eskwilinie. Zdjęcie przesłane przez jałmużnika papieskiego.

W DEON.pl pracuje od samego początku istnienia portalu. Od kilku lat pełni funkcję redaktora naczelnego. Współautor "Życia na pełnej petardzie". Od dzieciństwa związany ze wspólnotą Taizé, absolwent duszpasterstwa akademickiego BECZKA. Jego najnowsza książka to "Bóg, Cisza. Prostota". Jeden z inicjatorów ruchu społecznego Zupa na Plantach

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka
25,75 zł
42,90 zł

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Kardynał Konrad Krajewski zapewnia otwarty kościół ubogim. Będą mogli adorować Najświętszy Sakrament
Komentarze (14)
16 marca 2020, 13:24
Cztery miejscowości w rejonie Salerno na południu Włoch zostały w poniedziałek objęte przez władze regionu Kampania przymusową kwarantanną z powodu serii zakażeń po zorganizowanych tam rekolekcjach - podały miejscowe media. Szef władz Kampanii Vincenzo De Luca poinformował, że do lokalnego oddziału publicznej służby zdrowia skierował wniosek o wszczęcie procedury karnej wobec organizatorów tej inicjatywy religijnej, zwołanej w czasach epidemii. Jak zaznaczył gubernator regionu, cytowany przez media, przyniosła ona "olbrzymie straty tysiącom mieszkańców i lekarzy oraz personelu pielęgniarskiego zaangażowanego do ostatniego tchu w batalię z szerzeniem się wirusa".
MS
~Marek Szałucha
15 marca 2020, 07:21
Witam. Nie wiem o co te zamieszanie?, że kościół otworzył - I Bardzo dobrze !!. Wirus wziął się nie wiadomo skąd, i jeśli ręka Boża nam nie pomoże to będzie bieda jeszcze większa. Tyko Bóg może nas uratować, a więc Modlitwa i Adoracja Najświętszego Sakramentu jak najbardziej jest nam potrzebna !!! Pozdrawiam Serdecznie Szczęść Boże wszystkim
GG
~Gość Gość
14 marca 2020, 09:57
Ile osób zaraziło się w kościele?
WK
~Wojtek K
15 marca 2020, 00:13
W jednym z kościołów w USA ponad 500 osób było/jest na kwarantannie po tym jak okazało się, że jeden z duchownych jest zarażony. https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Koronawirus-potwierdzony-u-proboszcza-w-USA.-Ksiadz-mogl-zarazic-pol-tysiaca-osob
15 marca 2020, 16:34
Ile osób może się zarazić w kościele?
WP
~Wanda Pawlukianiec
13 marca 2020, 21:19
Przebywanie w otwartym kościele różni się od pobytu w markecie również tym, że w kościele nie muszę rękami dotykać absolutnie niczego.
15 marca 2020, 16:37
Ale wciąż muszę oddychać. Patrz (Onet) - analiza sytuacji w autobusie: wirus utrzymał się w stanie aktywnym w powietrzu przez co najmniej 30 minut; zaraził osoby w odległości ok 4,5 metra).
BW
Bartosz Waszak
13 marca 2020, 17:02
Mt 4,7: Odrzekł mu Jezus: «Ale jest napisane także: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego»*.
CC
~Czesio Czesio
13 marca 2020, 15:13
Postąpił zgodnie z własnymi sumieniem.
15 marca 2020, 16:38
...i własnym widzimisię.
13 marca 2020, 13:38
Ten świat przede wszystkim potrzebuje opamiętania się, rozwagi i spokoju - a nie prześcigania się w aktach jakiegoś nikomu niepotrzebnego heroicznego nieposłuszeństwa. Przykład Pana Krajewskiego to przykład zachowania "pożytecznego" idioty, za sprawą którego mnóstwo ludzi może ucierpieć.
PM
~Pola Magierska
15 marca 2020, 02:37
Nie osądzaj. Martw się o siebie.
16 marca 2020, 15:27
Nie rozkazuj.
AW
~Artur Wojtkiewicz
13 marca 2020, 12:14
Ciekawe jaki wydźwięk miałby artykuł, gdyby kościół otworzył jakiś inny ksiądz...

Skomentuj artykuł

Kardynał Konrad Krajewski zapewnia otwarty kościół ubogim. Będą mogli adorować Najświętszy Sakrament
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.