Kardynał Nycz: św. Andrzej Bobola patronem trudnej jedności

Kardynał Nycz: św. Andrzej Bobola patronem trudnej jedności
(fot. episkopat.pl)
4 lata temu
PAP / psd

Św. Andrzej Bobola jest patronem trudnej jedności - mówił we wtorek wieczorem kardynał Kazimierz Nycz podczas mszy świętej ku czci św. Andrzeja Boboli, patrona Polski i patrona metropolii warszawskiej. We wtorek przypada uroczystość tego kapłana i męczennika.

Eucharystii przy relikwiach świętego w 360. rocznicę jego męczeńskiej śmierci przewodniczył metropolita warszawski kardynał Nycz.

W homilii hierarcha podkreślił, że św. Andrzej Bobola "przez całe życie dążył do budowania jedności". Dodał, że "jedność oznacza dobro wspólnoty, w której ludzie widzą wspólny cel". Jak wyjaśnił kard. Nycz, jedność dotyczy wspólnoty Kościoła, wspólnoty państwa, wspólnoty rodziny, wspólnoty sąsiadów. Hierarcha wskazał, że powrót do przykazań uczyni, że życie w tych wymiarach będzie inne.

Metropolita nawiązał do Modlitwy Arcykapłańskiej Chrystusa z Wieczernika, gdzie najwięcej słów i wezwań modlitwy Jezus poświęcił jedności: "Ojcze, spraw, aby wszyscy byli jedno tak, jak my jesteśmy jedno w Trójcy Świętej". Jak podkreślił kardynał, św. Andrzej Bobola "stawiał jedność jako warunek tego, by świat uwierzył". Dodał, że "jeżeli tej jedności nie będzie, to uwierzenie będzie trudniejsze".

Kard. Nycz wyjaśnił, że nie chodzi o to, by była jedność myśli, ale żeby w sprawach zasadniczych "umieć patrzeć w tym samym kierunku" i aby "swoje bogactwo osoby i osobowości wnosić w budowanie wspólnoty w imię tej podstawowej jedności".

Św. Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 r. w Strachocinie koło Sanoka. W wieku 20 lat wstąpił do jezuitów w Wilnie, gdzie odbył studia. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik i wychowawca młodzieży. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Uwieńczeniem jego życia była męczeńska śmierć za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 r. w Janowie Poleskim.

W 1755 r. papież Benedykt XIV orzekł, że sługa Boży Andrzej Bobola poniósł śmierć za wiarę i zaliczył go w poczet męczenników Kościoła. Jego beatyfikacji dokonał w 1853 r. Pius IX, natomiast Pius XI kanonizował go w Rzymie 17 kwietnia 1938 r. Tego samego roku jego relikwie zostały sprowadzone do Polski, gdzie zostały złożone przed ołtarzem w kościele księży jezuitów w Warszawie, przy ul. Rakowieckiej.

W czerwcu 2007 r. Episkopat Polski nadał kościołowi, w którym znajdują się relikwie św. Andrzeja Boboli, tytuł sanktuarium narodowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kardynał Nycz: św. Andrzej Bobola patronem trudnej jedności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.