Kardynał Parolin: to nie tylko utrata wiary, to także utrata rozumu

Kardynał Parolin: to nie tylko utrata wiary, to także utrata rozumu
Kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej (fot. episkopat.pl)
CNA/tkb

"Przepisy dotyczące eutanazji i aborcji w Europie oznaczają nie tylko utratę wiary, ale także utratę rozumu" - powiedział watykański Sekretarz Stanu, kardynał Pietro Parolin w wywiadzie udzielonym dla COPE.

"Bardzo mi przykro z powodu utraty wiary w naszej Europie, w naszej kulturze, w naszych krajach, i z powodu tych zmian antropologicznych, które zachodząc,  odbierają ludziom ich tożsamość osoby ludzkiej. Przed utratą wiary następuje utrata rozumu" - cytuje kardynała serwis Catholic News Agency.

Kard. Parolin w wywiadzie odwołał się także do słów papieża Franciszka, że "kwestia aborcji nie jest jedynie kwestią religijną". Przypomniał, że od początku chrześcijaństwa do odrzucenia aborcji używano także "argumentów rozsądku". Kard. Parolin nawiązał też do słów  Benedykta XVI, iż "podstawowym problemem (tematu aborcji i eutanazji - przyp. red.) jest rozum, nie wiara".

Watykański sekretarz stanu stwierdził, że właściwą odpowiedzią Kościoła na obecny kryzys powinno być „dostarczenie spójnego i przekonanego świadectwa życia chrześcijańskiego”:

"Wydaje mi się, że obecna sytuacja Kościoła jest tożsama z tą z pierwszych wieków jego istnienia, kiedy to Apostołowie i pierwszy ochrzczeni przybyli do innych ludów, które nie wyznawały chrześcijaństwa. To dzięki ich świadectwu zmieniono mentalność tych społeczeństw (do których przybyli - przyp. red.). To właśnie owo postępowanie wprowadziło wartości Ewangelii w krwiobieg świata. Myślę, że w ten sposób powinniśmy postępować także teraz" - stwierdził kard. Parolin.

Mówiąc o papieżu Franciszku kard. Parolin ocenił, że jest on "prostym człowiekiem pozbawionym protokołów", który "przykłada ogromną wagę do współtowarzyszenia innym".

„Jego pragnieniem jest uczynienie Kościoła bardziej wiarygodnym w głoszeniu Ewangelii” - dodał watykański hierarcha.

Tutaj możesz przeczytać cały artykuł na temat wywiadu z kardynałem Parolinem.

 

Źródło: CNA/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
48,93 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Kardynał Parolin: to nie tylko utrata wiary, to także utrata rozumu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.