Ukraina: zmarł pierwszy ordynariusz kijowsko-żytomierski

Ukraina: zmarł pierwszy ordynariusz kijowsko-żytomierski
Fot. Radio Maryja / Youtube
2 miesiące temu
KAI /kb

W wieku 86 lat o godzinie 2 w nocy z 5 na 6 kwietnia zmarł pierwszy biskup kijowsko-żytomierski, a od prawie 7 lat biskup-senior Jan Purwiński.

Poinformował o tym obecny rządca tej diecezji bp Witalij Krywyćkyj (Krzywicki), dziękując jednocześnie tym "wszystkim, którzy wspierali Pasterza w modlitwie, szczególnie w tych ostatnich dniach".

Jan Paweł II mianował 16 stycznia 1991 ks. Jana Purwińskiego pierwszym biskupem żytomierskim, a 25 listopada 1998 – kijowsko-żytomierskim. Sakry biskupiej w katedrze św. Zofii w Żytomierzu udzielił mu 4 marca 1991 ówczesny pierwszy nuncjusz apostolski w ZSRR abp Francesco Colasuonno.

Od początku swego posługiwania nowy ordynariusz działał energicznie na rzecz stworzenia struktur diecezjalnych: odzyskiwania zabranych niegdyś świątyń, ich odbudowy i budowy nowych, zakładania parafii i przede wszystkim odradzania życia duchowego.

Doprowadził m.in. do utworzenia Wyższego Seminarium Duchownego w Worzelu k. Kijowa. 15 czerwca 2011 Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z pełnionego urzędu.

Przez cały czas swej posługi kapłańskiej i biskupiej zmarły był nie tylko wiernym synem Kościoła katolickiego, ale także gorliwym obrońcą i ostoją polskości na dawnych Kresach.

Dzięki jego zabiegom nie zlikwidowano polskiego cmentarza w Żytomierzu, na którym pochowano m.in. rodziców Ignacego Paderewskiego, rodzinę Stanisława Moniuszki i wielu innych sławnych Polaków.

Biskup wspierał też swym autorytetem wszelkie inicjatywy miejscowych Polaków, a gdy trzeba było, również łagodził spory i waśnie. Za swoją działalność i patriotyzm w lipcu 2006 otrzymał order "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Źródło: KAI / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller
25,83 zł
36,90 zł

Spójrz na siebie z łagodnością

Pragniesz zaakceptować siebie taką, jaką jesteś? Poczuć się kobietą spełnioną, żyjącą pełnią życia? Jak często obwiniasz się za to, że nie radzisz sobie z bólem, strachem i brakiem sił? Czy...

Skomentuj artykuł

Ukraina: zmarł pierwszy ordynariusz kijowsko-żytomierski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.