Ukraina: mimo pandemii trwają obchody Wielkiego Tygodnia

Ukraina: mimo pandemii trwają obchody Wielkiego Tygodnia
Fot. depositphotos.com
6 miesięcy temu
KAI /kb

"Pomimo ograniczeń z powodu pandemii koronawirusa kościoły na Ukrainie są otwarte" – powiedział łaciński metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

Ze względu na duże odległości między parafiami Msze św. Krzyżma odprawiono w katedrach: lwowskiej, żytomierskiej i łuckiej oraz w konkatedrze w Zaporożu już w Wielki Wtorek 30 marca.

We Lwowie sprawował ją abp Mokrzycki, a w pozostałych stolicach biskupich miejscowi ordynariusze.

Nie odbyła się natomiast w tym mieście w Wielką Środę Droga Krzyżowa, którą tradycyjnie organizowali tam franciszkanie konwentualni.

„Niestety już po raz drugi Święta Wielkanocne nie będą mogły przebiegać tak uroczyście jak zwykle w poprzednich latach" – oznajmił metropolita lwowski.

Wyjaśnił, że z powodu ograniczeń, wprowadzonych przez władze, ale też ze względu na stan zdrowia niektórzy wierni będą musieli pozostać w domu.

Jednocześnie zauważył, że obecnie Kościół jest lepiej przygotowany do tej sytuacji, gdyż będzie mógł transmitować Msze święte i łączyć się z wiernym przez telewizję i internet.

"Nie będziemy zamykać kościołów, będziemy się w nich modlić i w miarę możliwości zapraszać wiernych, aby wielką tajemnicę odkupienia i Zmartwychwstania naszego Zbawiciela mogli przeżyć jak najgłębiej i jak najpełniej. Pandemia nie przyćmi nam radości Świąt Zmartwychwstania Pańskiego” – zapewnił hierarcha.

Dodał też, że w czasie zbliżających się świąt podzieli się święconym jajkiem z najbliższymi współpracownikami, po czym odwiedzi podopiecznych w Domu Seniora w Brzuchowicach pod Lwowem i w Domu Miłosierdzia we Lwowie, prowadzonym przez albertynów.

„Wszystkim spotkanym złożę najserdeczniejsze życzenia, by Chrystus Zmartwychwstały napełniał ich pokojem” – powiedział metropolita.

W myśl obowiązujących przepisów w świątyniach na Ukrainie może przebywać jedna osoba na 5 metrów kwadratowych – przypomniał ks. Aleksander Kusyj z katedry lwowskiej.

Zapowiedział, że Kościół będzie się stosował do tych zarządzeń, zachęcając przy tym ludzi do noszenia maseczek ochronnych. Zaznaczył ponadto, że co godzina będzie święcenie pokarmów wielkanocnych.

Kościół katolicki na Ukrainie przyłączył się do inicjatywy modlitewnej Rady Konferencji Biskupich Europy i w Wielką Środę 31 marca w narodowym sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie biskup łucki Witalij Skomarowski, sekretarz generalny Episkopatu Ukrainy, przewodniczył Mszy św. w intencji zmarłych na Covid-19.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Augustyn SJ
18,83 zł
26,90 zł

W nagranych rozważaniach Autor, odwołując się do własnego doświadczenia oraz świadectw świętych, mistyków, ludzi wielkiej wiary, dzieli się przekonaniem, że więź z Chrystusem – mistyczna zażyłość z Nim – jest w zasięgu naszych serc i...

Skomentuj artykuł

Ukraina: mimo pandemii trwają obchody Wielkiego Tygodnia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.