Kardynał Parolin w Fatimie przygotowuje pielgrzymkę papieża

Kardynał Parolin w Fatimie przygotowuje pielgrzymkę papieża
(fot. PAP/EPA/PAULO CUNHA)
3 lata temu
PAP / sz

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin przewodniczył trwającym od środowego wieczora w Fatimie uroczystościom wspomnienia objawień maryjnych z 1917 roku. Hierarcha powiedział, że jego wizyta jest przygotowaniem do pielgrzymki papieskiej.

Jak poinformował kardynał Parolin, planowana wizyta Franciszka będzie mieć związek z obchodzonymi w 2017 roku uroczystościami stulecia objawień maryjnych w Fatimie. Zapowiedział, że odbędzie się ona w maju przyszłego roku.

Włoski purpurat ujawnił, że pielgrzymka Franciszka do Portugalii dotyczyć będzie przede wszystkim Fatimy. Odmówił jednak podania dokładnej daty tego wydarzenia. Portugalskie media piszą o 12-13 maja. "Nie przybyłem do Fatimy tylko w celach urzędowych. Jestem tu niczym syn odwiedzający swą Matkę" - powiedział hierarcha.

W czwartek podczas przedpołudniowej mszy kończącej obchody wspomnienia 99. rocznicy zakończenia objawień w Fatimie, kardynał Parolin zaapelował o miłość wobec bliźnich. "Wierny powinien nauczyć się stać pod krzyżem Chrystusa (…) pamiętając o tym, że Bóg przejawia się poprzez pozorną słabość. Ta, paradoksalnie, potrafi umacniać człowieka miłością, prawdziwą miłością okazywaną drugiej osobie" - powiedział kardynał.

W uroczystościach w Fatimie uczestniczyło około 250 tys. pielgrzymów z 22 państw świata, w tym kilkuset Polaków.

Jak poinformowała PAP Carmo Rodeia z biura prasowego Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, zakończone w czwartek po południu uroczystości są niejako wstępem do rozpoczęcia obchodów stulecia objawień maryjnych w tej portugalskiej miejscowości.

"Wśród imprez towarzyszących obchodom będą m.in. kongresy, kolokwia, wystawy, a także koncerty muzyczne. Jednym z oryginalnych projektów powinien być mural online, na który składać się będą świadectwa pielgrzymów z całego świata" - dodała Rodeia.

Według przełożonych sanktuarium, w całym 2017 roku zorganizowanych zostanie w Fatimie łącznie ponad 150 różnego rodzaju imprez mających związek ze stuleciem objawień maryjnych. Kluczowym momentem obchodów będzie wizyta papieża.

Franciszek będzie czwartym papieżem, który odwiedzi portugalskie sanktuarium maryjne. Wcześniej do Fatimy pielgrzymowali Paweł VI, Jan Paweł II oraz Benedykt XVI. Kardynał Jorge Bergoglio przed wstąpieniem na tron papieski nigdy nie gościł w Portugalii.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 roku. Trójce małych pasterzy, Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz Łucji Santos, przez pięć kolejnych miesięcy ukazywała się Matka Boża, prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując trzy tajemnice.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kardynał Parolin w Fatimie przygotowuje pielgrzymkę papieża
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kardynał Parolin w Fatimie przygotowuje pielgrzymkę papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.