Franciszek śledzi przebieg akcji "Papież dla Ukrainy"

Franciszek śledzi przebieg akcji "Papież dla Ukrainy"
(fot. a katz / Shutterstock.com)
3 lata temu
KAI / pk

Ojciec Święty aktywnie interesuje się sprawami Ukraińców, którzy ucierpieli w wyniku agresji wojskowej w Donbasie, toteż bardzo uważnie śledzi przebieg akcji "Papież dla Ukrainy".

Zapewnił o tym nuncjusz apostolski w tym kraju abp Claudio Gugerotti, który 6 października wraz sekretarzem nuncjatury prał. Josephem Grechem odwiedził Zaporoże i wziął udział w pracach Komitetu Technicznego tej akcji.

W czasie swego pobytu na tym terenie dyplomata papieski przekazał członkom gremium pozdrowienia i błogosławieństwo od Franciszka, z którym spotkał się ostatnio trzykrotnie - oświadczył przewodniczący Komitetu bp Jan Sobiło. Dodał, że nuncjusz przypomniał podstawowe kryteria i priorytety, według których ma być rozdzielana pomoc napływająca z Watykanu. Ojciec Święty prosi, aby przede wszystkim skupić uwagę na mieszkańcach obszaru przyfrontowego, na uchodźcach z rejonu tzw. Operacji Antyterrorystycznej (ATO) oraz na ludziach niemających jedzenia, lekarstw i dachu nad głową. Toteż pierwsze projekty, rozpatrywane przez Komitet, winny dotyczyć właśnie tych miejsc, gdzie jest największa liczba uchodźców i przesiedleńców (obwody doniecki, ługański, charkowski, dniepropietrowski, zaporoski i Kijów).

- Inicjatywa papieża Franciszka jest wyjątkowym przejawem jego miłości i troski o potrzebujących. Dlatego też podczas kolejnych odwiedzin Zaporoża nuncjusz apostolski mógł osobiście spotykać się i rozmawiać z takimi ludźmi - powiedział biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej. Dodał, że podczas obecnego pobytu na tym terenie abp Gugerotti poświęcił gabinet pomocy lekarskiej otwarty przy parafii Boga Ojca Miłosiernego w Zaporożu. - Tym samym przedstawiciel Watykanu po raz kolejny pokazał, że głęboko współczuje ludziom, potrzebującym pomocy, zwłaszcza w tych regionach Ukrainy, które tak bardzo odczuwają skutki wojny - podkreślił bp Sobiło.

Pobyt nuncjusza na tych ziemiach był też okazją do realizacji pierwszych projektów, które otrzymał Komitet Techniczny i które odpowiadały wszystkim warunkom Akcji. Według przewodniczącego do kierowanego przezeń zespołu napływa bardzo wiele projektów stosownie ze wskazaniami Stolicy Apostolskiej, zamieszczonymi na stronie "Papież dla Ukrainy".

Oprócz rozpoczęcia pierwszych wybranych planów Komitet nadal rozpatruje te zgłoszenia, które przysyłają inne parafie i organizacje społeczne, pracujące z uciekinierami i uchodźcami na wschodzie kraju. Biskup przypomniał wszystkim potencjalnym uczestnikom i partnerom akcji, że członkowie tego gremium konsultują się ze wszystkimi zgłaszającymi się podczas osobistych spotkań i prezentacji oraz telefonicznie i za pomocą internetu. Ponadto zawsze można zwracać się do Komitetu Technicznego z prośbą o wyjaśnienia i instrukcje.

- Abp Gugerotti powrócił już do Kijowa, pozostawiając swoją modlitwę i błogosławieństwo tym, którzy pracują nad projektem papieża. Wszyscy członkowie Komitetu są wdzięczni Ojcu Świętemu, który przez swego przedstawiciela wyraził solidarność z potrzebującymi pomocy i z tymi, którzy uczestniczą w realizacji tego projektu - dodał na zakończenie bp J. Sobiło.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek śledzi przebieg akcji "Papież dla Ukrainy"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Franciszek śledzi przebieg akcji "Papież dla Ukrainy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.