Kardynał Robert Sarah nie wygłosi formuły "Habemus papam"

Kardynał Robert Sarah nie wygłosi formuły "Habemus papam"
Plac św. Piotra (fot. Szilagyi Palko Pal / depositphotos.com)

Gwinejski kardynał Robert Sarah nie ogłosi już wyboru nowego papieża. Jest to efekt zmiany, jak zaszła podczas dzisiejszego konsystorza w Watykanie.

Kard. Robert Sarah nie ogłosi już wyboru nowego papieża. Dotychczas był on najstarszym nominacją kardynałem diakonem poniżej 80. roku życia, a więc mającym prawo udziału w ewentualnym konklawe, i to do niego należałoby wygłoszenie tradycyjnej formuły: „Habemus papam” (mamy papieża) wiernym zgromadzonym na placu św. Piotra.

Jednak na dzisiejszym konsystorzu w Watykanie został on podniesiony do rangi kardynała prezbitera, razem z siedmioma innymi dotychczasowymi kardynałami diakonami z Kurii Rzymskiej. Są to: Raymond Leo Burke, Kurt Koch, Mauro Piacenza, Gianfranco Ravasi, Walter Brandmüller, Francesco Monterisi i Angelo Amato.

Kard. Robert Sarah był do niedawna prefektem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

DEON.PL POLECA

Obecnie najstarszym nominacją kardynałem diakonem - uczestnikiem ewentualnego konklawe jest włoski kardynał Giuseppe Bertello, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, i to do niego należałoby ogłoszenie wyboru papieża.

Kolegium Kardynalskie składa się z trzech stopni: kardynałów biskupów (spośród których wybierani są dziekan i wicedziekan kolegium), kardynałów prezbiterów i kardynałów diakonów.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Kardynał Robert Sarah nie wygłosi formuły "Habemus papam"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.