"Nie ma powodów do obaw". Włoski dziennik wyjaśnia powody wizytacji w Kongregacji ds. Kultu Bożego

"Nie ma powodów do obaw". Włoski dziennik wyjaśnia powody wizytacji w Kongregacji ds. Kultu Bożego
(fot. unsplash.com)
liturgia.pl / kk

"Wraz z chwilą zmiany prefekta, warto posłuchać urzędu, zrozumieć jego potrzeby” – wyjaśniają członkowie dykasterii w rozmowie z "La Stampa”.

"Vatican Insider", kościelny dodatek do dziennik "La Stampa", potwierdził doniesienia, że w poniedziałek 15 marca na zlecenie papieża Franciszka rozpoczęła się wizytacja w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Zgodnie z dotychczasowymi informacjami wizytację przeprowadza bp Claudio Maniago, przewodniczący komisji liturgicznej Konferencji Episkopatu Włoch.

Wizyta tłumaczy dlaczego papież zwleka z wyborem następcy kard. Saraha, który przewodniczył Kongregacji do 20 lutego 2021 roku. "Ojciec Święty zadecydował, przed wyznaczeniem nominacji nowego prefekta Kongregacji, aby wizytacja w Dykasterii została przeprowadzona przez jednego ze swoich przedstawicieli” - informuje dziennik, a jego relację przedstawił serwis Liturgia.pl.

Bp Maniago ma za zadanie poznać prace Kongregacji i jej członków. "Wyraziłem już Ojcu Świętemu naszą otwartość na tę wizytę oraz pewne i szczere powitanie ekscelencji. Nie ma powodów do obaw. Jak wiadomo, ten styl odwiedzin staje się obecnie regularnym zjawiskiem pod koniec mandatu szefów dykasterii lub w czasie istotnej zmiany” – podkreśla jeden z pracowników Dykasterii w rozmowie z "La Stampa”.

Zlecona przez papieża wizyta wzbudziła duże zainteresowanie medialne ponieważ w ostatnich latach nie przeprowadzano podobnych działań w przypadku innych dykasterii. Wbrew doniesieniom powodem wizyty nie jest rzekoma różnica opinii z dotychczasowym prefektem, ale działanie, które ma skutecznie wyłonić dobrego następcę dla kard. Saraha. Dziennik komentuje, że papież próbuje zrozumieć schematy funkcjonowania wewnątrz organizacji i w tym celu zlecił konsultacje bp Maniago.

DEON.PL POLECA

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

"Nie ma powodów do obaw". Włoski dziennik wyjaśnia powody wizytacji w Kongregacji ds. Kultu Bożego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.