Kardynał Tagle na szczycie w Watykanie: tuszowanie pedofilii zraniło Kościół i wiernych

Kardynał Tagle na szczycie w Watykanie: tuszowanie pedofilii zraniło Kościół i wiernych
(fot. Maskacjusz)
2 lata temu
PAP / jp

Apelował o udzielenie pomocy ofiarom wykorzystywania zamiast niesienia jej, jak było w przeszłości, sprawcom. Mówił o potrzebie "odnowy Kościoła" i "stałego proszenia o przebaczenie".

- Tuszowanie czynów pedofilskich zraniło Kościół i wiernych - powiedział metropolita Manili, kardynał Luis Antonio Tagle, w pierwszej relacji jaka została wygłoszona na rozpoczętym w czwartek rano w Watykanie szczycie na temat ochrony nieletnich.

>> Papież Franciszek ucałował dłoń prezesa Fundacji "Nie lękajcie się"

Wyraźnie wzruszony filipiński hierarcha oświadczył na forum spotkania zwołanego przez papieża Franciszka i w jego obecności: "Brak odpowiedzi z naszej strony na cierpienia ofiar, posunięty aż do odrzucania i ukrywania skandalu, by chronić sprawców i instytucję zraniło naszych ludzi pozostawiając głęboką ranę w naszych relacjach z tymi, którym mamy służyć".

"Rany wymagają wyleczenia" - dodał kardynał Tagle. Apelował o udzielenie pomocy ofiarom wykorzystywania zamiast niesienia jej, jak było w przeszłości, sprawcom. Mówił o potrzebie "odnowy Kościoła" i "stałego proszenia o przebaczenie".

Zaangażowany od lat w postępowania kanoniczne dotyczące pedofilii arcybiskup Malty Charles Scicluna z Kongregacji Nauki Wiary powiedział w swym wystąpieniu: "Wspólnota wiary powierzona naszej opiece musi wiedzieć, że działamy poważnie". Wierni, jak wskazywał, "muszą nas znać jako obrońców bezpieczeństwa ich, ich dzieci i młodzieży". "Będziemy ich chronić za wszelką cenę" - oświadczył abp Scicluna.

>> Franciszek na rozpoczęcie watykańskiego szczytu: przekształćmy to zło w szansę na uświadomienie sobie i oczyszczenie

Tematem pierwszego dnia obrad 190 uczestników szczytu pod przewodnictwem papieża jest "odpowiedzialność".

Pierwsze w historii ogólnoświatowe spotkanie na temat walki z pedofilią w Kościele potrwa do niedzieli.

W materiałach przygotowanych przez Watykan na szczyt zamieszczono między innymi świadectwo nieobecnego z powodu hospitalizacji przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, który opowiedział o swych spotkaniach z ofiarami wykorzystywania. Jak podkreślił polski hierarcha, każde z tych spotkań "poszerzyło moją wiedzę i jeszcze bardziej uwrażliwiło na doświadczoną krzywdę".

Abp Gądecki zwrócił się też do sprawców: "Wzywam was do rachunku sumienia, do uznania waszej odpowiedzialności przed Bogiem i ludźmi za popełnione grzechy i przestępstwa oraz do nawrócenia".

W Watykanie obecny jest zastępca przewodniczącego KEP abp Marek Jędraszewski. Biskupi wysłuchali świadectw pięciu ofiar pedofilii. Jedna z kobiet opowiedziała, że była wykorzystywana przez 13 lat przez księdza, który zmusił ją do trzech aborcji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Luis Antonio G. Tagle, Lorenzo Fazzini, Gerolamo Fazzini
27,93 zł
39,90 zł

Czego potrzebuje Kościół, by sprostać wyzwaniom nowoczesności

Przyjaciele mówią na niego „Chito”. Tym zdrobnieniem posługuje się na swoim koncie na Twitterze. Nie zmieniła tego nawet nominacja kardynalska w 2012 r. 

Luis Antonio Tagle wyróżnia...

Skomentuj artykuł

Kardynał Tagle na szczycie w Watykanie: tuszowanie pedofilii zraniło Kościół i wiernych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.