Karmelitanki Bose: z Zakopanego do Stróży. Powstaje nowy klasztor karmelitanek

Karmelitanki Bose: z Zakopanego do Stróży. Powstaje nowy klasztor karmelitanek
(Fot. karmel.pl)
karmel.pl/dm

Karmelitanki bose są w Polsce już 410 lat. Teraz siostry z Zakopanego planują budową nowego klasztoru, domu dla gości i pustelni w Stróży. Można wspomóc dzieło.

Obecnie w zakopiańskim klasztorze jest 14 sióstr, w tym jedna nowicjuszka i jedna profeska czasowa.

„Nasza seniorka, s. Józefa ma 94 lata w zeszłym roku zwyciężyła COVIDA i szykuje się na świętowanie diamentowego Jubileuszu. Vice seniorka, s. Weronika ma 88 lat i też pokonała covida. Jest to mocne przedwojenne pokolenie, zaprawione w trudach i walkach duchowych” - piszą karmelitanki.

„Jako wspólnota karmelitanek bosych spod Giewontu, ukryte w centrum Zakopanego od 77 lat, uczymy się otwierać serca na Miłość, która pragnie się dawać i potrzebuje osób, które przekażą Ją dalej. Odgrodzone od świata murem i kratami, przez modlitwę, w samotności i milczeniu, służymy Bogu i ludziom. Naszym powołaniem jest modlitwa za Kościół, kapłanów i świat, aby jak najwięcej ludzi przyjęło zbawienie i odnalazło w Bogu Dobrego Ojca” - czytamy na stronie karmel.pl.

Obecnie w bezpośrednim sąsiedztwie klasztoru planowane jest wybudowanie osiedla apartamentowców.

„Takie sąsiedztwo bardzo wpłynie na życie naszej wspólnoty i nasza klauzura stanie się jedynie symboliczna, a nie rzeczywista - oddzielenie od świata oraz zachowanie ciszy, które mają służyć modlitwie staną się niemożliwe” - piszą siostry.

Aktualnie wspólnota szykuje się do projektu budowy nowego klasztoru: „Prosząc o pomoc św. Józefa znalazłyśmy ziemię w pięknej wsi Stróża koło Dobrej i tam pragniemy kontynuować nasze powołanie. W Beskidzie Wyspowym pragniemy stworzyć przystań dla każdego poszukującego sensu, piękna, prawdy i pokoju w bliskiej relacji z Bogiem na modlitwie. Dlatego oprócz  klasztoru planujemy wybudować dom dla gości oraz pustelnie, gdzie przyjeżdżający będą mogli spędzić kilka dni przy naszej wspólnocie, modląc się razem z nami w kaplicy”.

Siostry wierzą, że “doświadczenie ciszy, samotności i modlitwy pomoże odkryć, że mała przestrzeń wymierzona kilkudziesięcioma krokami, to wszechświat, o którego odkrycie warto zawalczyć- gdyż jest on na wyciągnięcie ręki - wystarczy się tylko zatrzymać i rozpocząć wędrówkę w głąb. Być może  w obecnych czasach najtrudniejsze jest to zatrzymanie się, nie szukanie nowych, kolejnych wrażeń lecz uwierzenie, ze wszystko mamy, bo Wszystko ukryte jest w sercu każdego z nas. A jaka mówi św. Jan od Krzyża: „Aby znaleźć jakąś rzecz ukrytą trzeba wejść w ukrycie”.

Wieś Stróża jest położona na dawnym szlaku bursztynowym, kilka kilometrów od jednego z najstarszych opactw cysterskich w Polsce. Klasztor karmelitanek stanie na wzgórzu, aby „być widocznym znakiem modlącego się i kochającego serca Kościoła. Ufamy, że budowa nowego klasztoru - miejsca pozornie zupełnie nieużytecznego, będzie wymownym znakiem przynoszącym nadzieję i otwierającym oczy na rzeczywistość niewidzialną”.

Stróża znana jest również ze szkoły oficerskiej, którą tam w 1913 roku założył Józef Piłsudski. Stamtąd wyruszyła I Kampania i I Brygada Legionów, by wywalczyć niepodległość dla Polski. „Dla nas jest to kolejne wezwanie, by szczególnie modlić się za Polskę, by była wierna Bogu i w tych niespokojnych czasach potrafiła wybierać to, co dobre i słuszne” - piszą.

Siostry planują też stworzyć Centrum Duchowości Karmelitańskiej w Zakopanem, oraz „przychodzić z pomocą wszystkim pogubionym, którzy utracili sens życia, by mogli spotkać Boga i w Nim odnaleźli Dobrego Ojca. Centrum Duchowości w Zakopanem byłoby pociągającym znakiem dla ludzi, którzy tu przyjeżdżając, oprócz piękna gór i wydeptywania Krupówek, w głębi serca tęsknią za tym co najważniejsze - za bliskością Boga”.

Więcej o siostrach i projekcie na: karmel-stroza.pl/

Grupa na Facebooku: facebook.com/Przyjaciele-Karmelitanek-Bosych-spod-Giewontu-106882051882642

info.wiara.pl/karmel/pl/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Przybylski
11,60 zł
29,00 zł
Św. Edyta Stein w swoim życiu i działalności naukowej nieustannie stykała się z problematyką wychowania. Od strony praktycznej zagadnieniem tym zajmowała się jako nauczycielka, a jako docent w Instytucie Pedagogiki Naukowej w Münster poświęciła dużo...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Karmelitanki Bose: z Zakopanego do Stróży. Powstaje nowy klasztor karmelitanek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.