Katarzyna Sroczyńska rzeczniczką prasową "Zranionych w Kościele"

Katarzyna Sroczyńska rzeczniczką prasową "Zranionych w Kościele"
fot. Depositphotos
7 miesięcy temu
KAI / pk

Od kwietnia 2021 r. rzeczniczką prasową Inicjatywy "Zranieni w Kościele" została Katarzyna Sroczyńska. Pełniący wcześniej funkcję rzecznika Zbigniew Nosowski zrezygnował ze względu na nadmiar obowiązków.

Katarzyna Sroczyńska jest dziennikarką. W latach 2016-2020 pracowała w redakcji kwartalnika "Przekrój", redagując dział "Zdrowe Życie", w latach 2019-2020 była zastępczynią redaktor naczelnej pisma. Do Inicjatywy "Zranieni w Kościele" dołączyła latem 2019 r. Pełniła funkcję asystentki osób zranionych, tzn. bezpośrednio współpracowała z tymi osobami, które po rozmowie telefonicznej z terapeutami podejmują bliższy kontakt z Inicjatywą, szukając konkretnej formy wsparcia.

"Po pierwsze, słuchać, po drugie - być głosem tych, którzy doświadczyli przemocy - tak rozumiem swoje zaangażowanie w Inicjatywie «Zranieni w Kościele». Teraz będę miała okazję częściej zajmować się tym drugim" - mówi Sroczyńska. "Przejmuję funkcję rzecznika Inicjatywy od Zbigniewa Nosowskiego, który jest dla mnie zawodowym autorytetem. Cieszę się, że mogę liczyć na jego wsparcie" - dodaje.

Zbigniew Nosowski wyjaśnia, że nie wycofuje się z aktywności na rzecz osób pokrzywdzonych i pozostaje członkiem Zespołu Koordynującego Inicjatywy "Zranieni w Kościele". Zrezygnował jedynie z funkcji rzecznika - ze względu na zbyt dużą liczbę innych działań, w które jest obecnie zaangażowany. Redaktor naczelny kwartalnika "Więź" mówi: "Mam też zamiar nadal na różne sposoby być - w szerokim sensie - rzecznikiem osób dotkniętych przemocą seksualną we wspólnocie Kościoła. Chciałem jednak w czytelny sposób odróżnić moje działania osobiste i redakcyjne od występowania w imieniu naszego wspólnego przedsięwzięcia. Cieszę się bardzo, że naszą rzeczniczką będzie teraz osoba z tak szeroką wiedzą i doświadczeniem w zakresie bezpośredniego wsparcia osób zranionych, tak empatyczna i potrafiąca wsłuchiwać się w innych, jak Katarzyna Sroczyńska".

Inicjatywa "Zranieni w Kościele" to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą̨ seksualną̨ w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium "Więzi" i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Tworzą̨ ją świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez przedstawicieli Kościoła oraz czujący odpowiedzialność za całą wspólnotę̨ wiary. Działają autonomicznie, lecz w porozumieniu z władzami kościelnymi, niosąc fachową pomoc osobom skrzywdzonym.

Co tydzień́, w każdy wtorek od godziny 19 do 22, przy telefonie wsparcia 800 280 900 dyżurują̨ psychoterapeuci, wysłuchując osób skrzywdzonych oraz udzielając im informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierując je do odpowiednich i zaufanych specjalistów.

Kontakt dla mediów z Inicjatywą "Zranieni w Kościele": media@zranieni.info, tel. 500 236 269.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
25,13 zł
35,90 zł

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Katarzyna Sroczyńska rzeczniczką prasową "Zranionych w Kościele"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.