"Katecheza może być prawdziwą szkołą życia"

"Katecheza może być prawdziwą szkołą życia"
(fot. wydawnictwowam.pl)
KAI / pz

Dobrze pomyślana katecheza jest prawdziwą szkołą życia, łączącą wychowanie z przekazywaniem wiedzy - podkreślił dziś abp Henryk Hoser. Katecheci świeccy, zakonni i księża pracujący na terenie diecezji warszawsko-praskiej spotkali się na odprawie katechetycznej poprzedzającej nowy rok szkolny.

Nawiązując do Listu Episkopatu na II Tydzień Wychowania abp Hoser zwrócił uwagę na potrzebę poznania dzieci i młodzieży oraz uwarunkowań w jakich one funkcjonują. - Czy jesteśmy świadomi, jakim wpływom ulegają i jakiej mutacji swojej mentalności doznają - pytał katechetów ordynariusz warszawsko-praski. Jak podkreślił "bez tej pogłębionej znajomości nie jesteśmy w stanie do nich trafić".

Abp Hoser zauważył także, że nie ma prawdziwego wychowania bez świadomego wyboru w oparciu o jakie wartości chcemy to czynić. Jak zaznaczył, "wchodzimy obecnie w epokę aksjologicznego chaosu, który wygenerowany jest przez coraz większy obszar zajmujący relatywizm moralny i coraz bardziej postępujący subiektywizm prawny. Przy takich założeniach bardzo trudno o stałe elementy konstytucyjne człowieczeństwa które kiedyś leżały u podstaw np. Deklaracji Praw Człowieka, a dzisiaj są modyfikowane na wszystkie sposoby. W związku z tym coraz trudniej jest znaleźć wspólną podstawę działań i jakiejś ogólnej antropologii - powiedział abp Hoser.

Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego lekcje katechezy są nieocenioną pomocą w procesie wychowania młodego człowieka. - Dobrze wychowane dziecko jest dzieckiem bezpiecznym, które nie stwarza w szkole sytuacji zagrożenia. Nie trzeba stawiać przy nim żandarma, ponieważ ma ono poczucie odpowiedzialności oraz wymiaru społecznego wyrażającego się we współzależnościach zarówno od innych jak i dla innych - powiedział abp Hoser. W związku z tym, tłumaczył - szkoła powinna widzieć w lekcjach religii swojego największego sojusznika.

Zachęcał on jednocześnie katechetów, aby wychowanie szło w parze z przekazywaniem wiedzy. Obok przekazywania wiedzy ważna jest także sama postawa nauczyciela - zwrócił uwagę Mazowiecki Kurator Oświaty - Karol Semik. Wyraził on nadzieję, że katecheci będą tymi na których uczeń zawsze będzie mógł liczyć.

Na terenie diecezji warszawsko-pracuje pracuje około 750 katechetów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Katecheza może być prawdziwą szkołą życia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.