Bp Libera: wszyscy potrzebujemy ewangelizacji

Bp Libera: wszyscy potrzebujemy ewangelizacji
(fot. Catholic Church (England and Wales) / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
KAI / mh

"To dobrze, że ci, którzy katechizują innych, mogą także sami doświadczyć ewangelizacji i re-ewangelizacji. Wszyscy jej dziś na nowo potrzebujemy" - powiedział biskup Piotr Libera zwracając się 29 sierpnia do katechetów.

W parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku odbyło się Diecezjalne Spotkanie Katechetyczne, inaugurujące nowy rok katechetyczny. Katecheci: świeccy, księża, siostry i bracia zakonni, wysłuchali także konferencji ks. prof. Henryka Seweryniaka, będącej wprowadzeniem w Rok Wiary.

Płockie Diecezjalne Spotkanie Katechetyczne rozpoczęło się Mszą św. koncelebrowaną w kościele parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku, czyli kościele "na Górkach". Przewodniczył jej bp Piotr Libera, natomiast krótką homilię wygłosił ks. prał. prof. dr hab. Henryk Seweryniak, konsulator Papieskiej Rady ds. Rozkrzewiania Nowej Ewangelizacji. Przypomniał w niej, że płocki kościół "na Górkach" jest "szczególnym miejscem pamięci" o ks. Józefie Kraszewskim, twórcy sierpniowych spotkań katechetycznych, któremu diecezja płocka zawdzięcza koncepcję katechezy w wolnej Polsce.

Po Mszy św. katecheci: księża, siostry i bracia zakonni, osoby świeckie przeszli do pobliskiej Państwowej Szkoły Muzycznej. Swoje słowo skierował do nich biskup płocki Piotr Libera. Dziękował katechetom za to, że wielu z nich bierze udział w kursach ewangelizacyjnych: "To dobrze, że ci, którzy katechizują innych, mogą także sami doświadczyć ewangelizacji i re-ewangelizacji. Wszyscy jej dziś na nowo potrzebujemy", podkreślał ordynariusz płocki.

DEON.PL POLECA

Odniósł się także do majowego XII Europejskiego Kongresu Katechetycznego w Rzymie. Przypomniał, że w dokumencie końcowym napisano iż "katecheza nie jest indoktrynacją, ale doświadczeniem Boga". Ponadto zapisano w nim, że przekazywanie treści teologicznych jest ściśle związane z nową ewangelizacją, a katecheza nie ogranicza się do przekazywania pojęć", ale pozwala doświadczyć "spotkania ze sztuką chrześcijańską, owocem wiary wcielonej w życie i zdolnej do oddania piękna Boga".

Katecheci wysłuchali także konferencji, którą wygłosił ks. prał. prof. dr hab. Henryk Seweryniak z Płocka, konsultor Papieskiej Rady ds. Rozkrzewiania Nowej Ewangelizacji. Za papieżem Benedyktem XVI przekonywał, że punktem wyjścia "nowej ewangelizacji dla przekazu wiary chrześcijańskiej" będzie wiara biskupów, księży, katechetów, rodzin chrześcijańskich, ich "bliżej, mocniej, więcej" oraz świadomość Kościoła zarazem "ewangelizowanego i ewangelizującego".

"Żyjemy jako pedagogowie w trudnych czasach. Ale jednocześnie w tych właśnie czasach spotykamy się z ogromnym bogactwem świadectw o tym, jak ludzie docierają do `włókien duszy`, odzyskują wzrok, oczy serca, które zapewnia tylko wiara", akcentował papieski konsultor. Prosił, aby w dobie nowej ewangelizacji "nie bać się nowego", dostrzegać "rozmaite charyzmaty", pozostać we własnej tradycji i "nie amerykanizować", zadbać o misyjny wymiar Roku Wiary i "dać młodym dostęp do źródeł żywej wiary".

W spotkaniu katechetycznym w Płocku wzięło udział około 400 katechetów, pracujących w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Kolejne spotkania odbędą się w 30 sierpnia w Ciechanowie i 31 sierpnia w Pułtusku. Łącznie weźmie w nich udział ponad 800 katechetów. Wszystkie spotkania organizuje wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Płocku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Libera: wszyscy potrzebujemy ewangelizacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.