Katoliccy lekarze protestują przeciwko próbie legalizacji eutanazji

Katoliccy lekarze protestują przeciwko próbie legalizacji eutanazji
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
KAI/ ed

Środowisko lekarzy katolickich z Portugalii sprzeciwia się wprowadzonemu na początku lutego pod obrady parlamentu projektowi ustawy o tzw. śmierci wspomaganej, zgłoszonemu przez Blok Lewicy.

Zdaniem Pedro Afonso - przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia Portugalskich Lekarzy (AMCP) - legalizacja eutanazji doprowadzi do poważnego zaburzenia relacji między środowiskiem medycznym a pacjentami.

Zaufanie chorych do lekarzy

"Nie istnieje żaden argument etyczny, który przemawiałby za tym, aby stworzyć nowe prawo uderzające w zaufanie chorych do lekarzy" - stwierdził szef AMCP.

Podkreślił, że zaplanowane w projekcie włączanie lekarzy do komisji orzekających o ewentualnym dopuszczaniu pacjentów do eutanazji jest sprzeczne z zasadami wyznawanymi przez środowisko medyczne. "Lekarz nie może zmieniać swojej postawy.

Holandia: 29-latkę poddano eutanazji. Cierpiała m.in. na depresję. "Za 5 dni będę w niebie ze swoją matką" >>

Nie może być tak, że z jednej strony podejmuje on działania służące poprawie stanu zdrowia pacjenta, a z drugiej ulega prośbom osób, które zachęcają go do pomocy w samobójstwie" - powiedział P. Afonso.

Opinia lekarzy katolickich jest zgodna ze stanowiskiem portugalskich biskupów, którzy w 2016 ogłosili list w sprawie prób legalizacji eutanazji. Napisali w nim m.in., że prawo do śmierci nie istnieje, a jego żądanie uznali za absurdalne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katoliccy lekarze protestują przeciwko próbie legalizacji eutanazji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.