Nowa książka o problemie seksualnego wykorzystywanie małoletnich w Kościele

Nowa książka o problemie seksualnego wykorzystywanie małoletnich w Kościele
AIK / Wydawnictwo Ignatianum / pch

Z całej książki tchnie szczera troska o dobro najmłodszych oraz o przejrzystość tych, którzy im w Kościele posługują. Problem wykorzystywania seksualnego opisywany jest m.in. na doświadczeniu polskim.

Publikacja daje Czytelnikom rozległą orientację w problematyce wykorzystywania małoletnich w Kościele oraz wyobrażenie o jego skutkach i skali zagadnienia. Ukazując całą złożoność problemu od wszystkich stron: ofiary, sprawcy, przełożonych i wiernych, zaprasza do cierpliwości, spokoju i rozwagi, by zaistniałego dramatu nie pogłębiać przez pochopne działania, które będą jedynie powiększać zaistniałą już krzywdę.

Książka pokazuje, że pierwszą winą ludzi odpowiedzialnych za Kościół nie jest pojawianie się sytuacji wykorzystania małoletnich przez księży, gdyż działalność Kościoła była i jest oparta na zaufaniu, którego nadużywają ludzie nieuczciwi, ale na pomniejszaniu i lekceważeniu grzechów księży wobec wiernych oraz na uleganiu korporacyjnemu podejściu do wspólnoty kapłańskiej, w którym "potrzeby i interesy korporacji" stają się ważniejsze od potrzeb, praw i pragnień samych wiernych.

Książka została opracowana przez jezuitę, o. Adama Żaka, który jest od 2013 roku koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski oraz przez Ewę Kusz, psycholog, terapeutę i seksuolog, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie.

Zawarte są w tej publikacji także wytyczne Konferencji Episkopatu Polski dotyczące wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia, a także dokument o nazwie "Prewencja nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży i osób niepełnosprawnych w pracy duszpasterskiej i wychowawczej Kościoła w Polsce".

Więcej informacji o książce znajdziesz na stronie Wydawnictwa Ignatianum >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowa książka o problemie seksualnego wykorzystywanie małoletnich w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.