"Katolicka nauka społeczna nie jest tylko dla specjalistów"

"Katolicka nauka społeczna nie jest tylko dla specjalistów"
(fot. blu-news.org/flickr.com/CC)
KAI / kw

"Katolicka nauka społeczna nie jest tylko dla specjalistów, ale obowiązuje nas wszystkich" - powiedział kard. Reinhard Marx, otwierając w Fuldzie jesienną sesję plenarną niemieckiego episkopatu.

W homilii przewodniczący Konferencji Biskupów zaapelował do młodych ludzi, by angażowali się w politykę i jako chrześcijanie brali odpowiedzialność za losy swojego kraju.

Dużym zainteresowaniem mediów cieszy się szczególnie stanowisko Kościoła Katolickiego wobec współczesnych problemów migracyjnych w Niemczech i w Europie.

Przewodniczący episkopatu Niemiec nawiązał do encykliki papieża Leona XIII Rerum novarum, która ukazała się 125 lat temu. Również wtedy rozważano, czy Kościół powinien się angażować na rzecz robotników i ubogich, czy raczej z dystansu przyglądać się rozłamowi społeczeństwa. Zdaniem niemieckiego kardynała również dziś Kościół powinien zdecydowanie stanąć po stronie ludzi w potrzebie, bo tego wymaga katolicka nauka społeczna. Dla Kościoła w Niemczech oczywistym jest, że każdy uchodźca musi być traktowany po ludzku i z godnością i ma prawo ubiegać się o azyl. Nawiązując do aktualnej sytuacji, kard. Marx przyznał, że jest zmartwiony rosnącym nacjonalizmem i populizmem w Europie.

DEON.PL POLECA


Oprócz szeroko omawianej kwestii uchodźców na trwających do czwartku 22 września obradach 66 niemieckich biskupów przedstawi też najnowsze wydanie Pisma Świętego, opracowane na potrzeby liturgiczne, podsumuje ŚDM w Krakowie i rozważy udział Kościoła katolickiego w przyszłorocznych obchodach 500-lecia reformacji.

Podczas sesji plenarnej ma też zostać opracowany list pasterski nawiązujący do papieskiej adhortacji o małżeństwie i rodzinie "Amoris laetitia". A pod koniec sesji wybrani zostaną nowi szefowie 14 komisji i podkomisji episkopatu. Wśród zaproszonych gości jest m.in. biskup gliwicki Jan Kopiec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Katolicka nauka społeczna nie jest tylko dla specjalistów"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.