Katolicka uczelnia pozywa władze federalne

Ave Maria / KAI / slo

Katolicki Uniwersytet Ave Maria w stanie Floryda złożył pozew w sądzie przeciwko władzom federalnym USA, które chcą zmusić instytucje katolickie oraz innych wyznań do opłacania w ramach obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych środków antykoncepcyjnych, poronnych oraz sterylizacji.

Jim Towey, prezydent uczelni funkcjonującej w jedynym w Stanach Zjednoczonych mieście całkowicie katolickim, przyznaje, że pozywanie własnego rządu nie jest rzeczą przyjemną, jednak, by móc korzystać z przysługujących mu swobód gwarantowanych przez konstytucję, nie ma innego wyboru.

- Będąc katolikiem amerykańskim, nie wierzę, że muszę wybierać między byciem dobrym katolikiem a dobrym obywatelem - przyznał wieloletni doradca i współpracownik bł. Matki Teresy z Kalkuty.

Ten były szef Biura Kontaktów Religijnych przy Białym Domu zapowiedział, że uniwersytet nie zaakceptuje sytuacji fałszywego wyboru, przed jakim został postawiony. "Rząd federalny nie ma prawa zmuszać uniwersytetu do opłacania usług antykoncepcyjnych, które obejmują środki powodujące aborcję oraz zabiegi sterylizacji, w ramach pakietów ubezpieczeń zdrowotnych oferowanych swym pracownikom" - dodał prawnik. Jego zdaniem, ostatnia próba Baracka Obamy ogłoszenia kompromisowej wersji reformy ubezpieczeń przypomina "kuglarskie sztuczki", które nikogo już nie są w stanie omamić.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katolicka uczelnia pozywa władze federalne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.