Katolicki nauczyciel ma obowiązek głosić wiarę

KAI / drr

Katolicki nauczyciel ma obowiązek głoszenia Chrystusa - zapewnił abp Marek Jędraszewski otwierając 15 maja w Sarajewie kongres Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Europejskiego Komitetu Edukacji Katolickiej (CEEC) nt. formacji chrześcijańskiej i duchowego towarzyszenia nauczycielom. Obrady w stolicy Bośni i Hercegowiny potrwają do 18 maja.

Spotkanie zorganizowała przez sekcję "Szkoła" Komisji CCEE ds. katechezy, szkół i uniwersytetów. Kierujący Komisją metropolita łódzki wskazał, że na mocy przyjętego chrztu nauczyciel ma być misjonarzem, świadkiem Jezusa Chrystusa w szkole. Wobec uczniów niewierzących nie powinien tracić ducha i pamiętać, że "każdy człowiek może odkryć swą ludzką godność i tajemnicę swego życia poprzez osobę Jezusa Chrystusa". Dla polskiego hierarchy nie ma nic piękniejszego niż sprawić, by uczniowie zobaczyli wielkość człowieka odkrytą poprzez osobę Jezusa z Nazaretu.

Z kolei metropolita Sarajewa, kard. Vinko Puljić zaznaczył, że wychowanie i kształcenie młodzieży to "najcenniejsza inwestycja". Nie wystarczy jednak formacja intelektualna, konieczna jest pomoc w stawaniu się człowiekiem. Dla osiągnięcia tego celu konieczna jest współpraca rodziny, szkoły i społeczeństwa. Tymczasem "zbyt często państwo przywłaszcza sobie prawo rodziców" do wychowania dzieci, zaś "rodzice zbyt często lekceważą swą pierwszorzędną odpowiedzialność" za wychowanie.

Przewodnicząca CEEC Christine Mann skupiła się na "znaczącym wkładzie" wnoszonym przez katolickie szkoły w życie Europy. Dzięki niemu Europa może stać się tym, czym być powinna: Europą żyjącą w pokoju, która jest nie tylko gospodarczą fortecą, ale w której religie są uznawane za dawców wartości i dlatego zajmują ważne i uznane miejsce w społeczeństwie.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katolicki nauczyciel ma obowiązek głosić wiarę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.