Katolicy, a wiara w cywilizację pozaziemską. Jaki powinien być stosunek Kościoła do "obcych"?

Katolicy, a wiara w cywilizację pozaziemską. Jaki powinien być stosunek Kościoła do "obcych"?
(fot. shutterstock.com)
aleteia.org / ml / bs

Człowiek zawsze był zafascynowany teorią, że poza naszą planetą istnieją jakieś inne, inteligentne formy życia. Wielu było takich, którzy twierdzili, że widzieli kosmitów, lecz nigdy nie mieli wystarczających dowodów, aby to udowodnić. Co jeśli istoty z kosmosu są prawdziwe? Czy one również są dziełem Boga? Jak katolik może zareagować na takie wieści?

Tak postawiony problem opisuje anglojęzyczna wersja portalu Aleteia w tekście: "If aliens exist, can Catholics believe in them"?

Jak zauważają dziennikarze, hierarchowie Kościoła Katolickiego nigdy nie określili, jaki należy mieć stosunek do kosmitów, ale nie oznacza to, że sam temat nie jest istotny.

Dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, jezuita, Guy Consolmagno powiedział w wywiadzie: "Myślę, że możemy założyć, że jeśli będą pochodzić z Alpha Centauri lub galaktyki obok, są dziełem Boga. To wszystko to dzieło Boga! Jeśli kiedyś odnajdziemy inteligentne formy życia, powinniśmy sobie uciąć z nimi pogawędkę o inkarnacji".

Ojciec Jose Gabriel Funes również zabrał głos w tej sprawie: "Nie jest to w sprzeczności z naszą wiarą, ponieważ nie możemy określić granic Bożej wolności tworzenia. (…) Jeżeli nazywamy ziemskie istoty "bratem" lub "siostrą", dlaczego nie zwracać się do nich "bracie kosmito"? On także jest dziełem stworzenia".

Papież Franciszek skomentował sprawę w 2014 roku, twierdząc, że należy ochrzcić przybysza z kosmosu, jeśli wyraziłby taką chęć: "gdyby jutro przybyła, na przykład, ekspedycja Marsjan, a niektórzy z nich przyszliby do nas, zieloni, z długim nosem i wielkimi uszami, jak opisują ich dzieci i jeden z nich powiedział: «Chcę zostać ochrzczony!». Co by się stało?".

"Nie możemy obawiać się kosmitów, bo jeżeli istnieją, to są dziełem Boga, a jeśli Pan za tym stoi, naszym obowiązkiem jest to zaakceptować" - czytamy na Aletei.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katolicy, a wiara w cywilizację pozaziemską. Jaki powinien być stosunek Kościoła do "obcych"?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.