Katolicy ze Słowacji wspierają seminarium na Białorusi

Katolicy ze Słowacji wspierają seminarium na Białorusi
(fot. shutterstock.com)
KAI / jb

Z apelem o wsparcie formacji przyszłych księży na Białorusi zwrócił się do słowackiego społeczeństwa tamtejszy oddział Papieskiego Dzieła „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Jak zaznaczył jego dyrektor, Miroslav Dzurech, wsparcie słowackich katolików dla kandydatów do kapłaństwa w Grodnie trwa już od kilku lat.

W bieżącym roku akademickim w seminarium studiuje 25 młodych mężczyzn, z czego 8 na pierwszym roku. Pomimo pandemii koronawirusa i niepokojów politycznych po wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 r. seminarzyści i ich wykładowcy nie tracą optymizmu - twierdzi rektor uczelni – ks. Witalij Wojciechowski.

„Pomoc Kościołowi w Potrzebie” zaznacza, że sytuacja Kościoła na Białorusi jest dość złożona. Z jednej strony religia nie jest w żaden sposób „oficjalnie” ograniczona. Ale z drugiej strony księża, którzy przyjeżdżają z zagranicy i pracują w tym kraju jako pomoc duszpasterska napotykają przeszkody. Aby móc sprawować sakramenty muszą posiadać wizę i zezwolenie władz na pracę duszpasterską. Jednak kilku księży potwierdza, że władze celowo komplikują im uzyskanie dokumentów, dlatego często zdarza się, że chociaż mają pozwolenie na sprawowanie sakramentów, to wygasło zezwolenie na pobyt i na odwrót.

W tym kontekście przypomniano czteromiesięczny zakaz wjazdu do swej ojczyzny metropolity mińsko-mohylewskiego, abp Tadeusza Kondrusiewicza. Sprawa została rozwiązana tuż przed Bożym Narodzeniem, dopiero po osobistej interwencji papieża Franciszka u prezydenta Łukaszenki.

Ks. Wojciechowski przypomniał, że formacja przyszłych księży stanowi wielkie wyzwanie, i chociaż ma ona przede wszystkim wymiar duchowy i intelektualny, to trzeba jej także zapewnić podstawy materialne. Niestety tamtejsi wierni nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb uczelni, dlatego zwrócił się o wsparcie do Kościoła na Słowacji. Jednocześnie prosi o modlitwę za Białoruś przeżywającą trudne chwile. „Zapewnia, że on sam, a także seminarzyści regularnie modlą się za wszystkich dobroczyńców, którzy wspierali seminarium w przeszłości, ale także za tych, którzy zdecydują się wspierać je teraz lub w przyszłości ”- pisze słowacki oddział „Pomocy Kościołowi w Potrzebie”. Obiecał on wsparcie w wysokości 20 000 euro, aby pomóc 25 młodym ludziom w realizacji swojego powołania.

DEON.PL POLECA

Oprócz seminarium w Grodnie w Pińsku działa Międzydiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne im. św. Tomasza z Akwinu, przygotowujące kandydatów do kapłaństwa z archidiecezji mińsko-mohylewskiej, diecezji pińskiej i witebskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Werhun SJ

Wejdź w fascynujący świat modlitwy. Daj się prowadzić wyobraźni. Spotkaj Boga i wróć z Nim do swojej codzienności

Książka W głąb i z powrotem to pełen przygód program rozwoju duchowego, który pomoże ci spotkać Boga...

Skomentuj artykuł

Katolicy ze Słowacji wspierają seminarium na Białorusi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.