"Katolik nie może pójść na kompromis". Rada KEP wydała "Vademecum wyborcze katolika"

Fot. DANIEL JEDZURA / Deposithotos
KAI / pk

Opowiadanie się po stronie życia, zabieganie o ochronę praw rodziny i zaangażowanie na rzecz pokoju to niektóre z zasad zawartych w "Vademecum wyborczym katolika". Dokument Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski został opublikowany 21 września, w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych.

Rada ds. Społecznych KEP, odnosząc się do nauki społecznej Kościoła, w specjalnym vademecum przypomina podstawowe zasady, jakimi powinien kierować się katolik. - Niniejszym dokumentem chcemy pomóc w podejściu do wyborów, które na różnych poziomach (samorządowym, krajowym, europejskim) będą odbywać się w najbliższych miesiącach - czytamy w vademecum.

Członkowie Rady podkreślają, że „udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika. Jest to bowiem dowód podstawowego zaangażowania się "na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego".

Przypominają też, że w sprawach wartości nienegocjowalnych, które dotyczą porządku moralnego, katolik nie może pójść na kompromis. Wśród kwestii, które powinny być uwzględnione podczas podejmowania decyzji, wymieniają: prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci; prawa rodziny opartej na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci; prymat rodziców w wychowaniu dzieci; wolność sumienia i wolność religijna; sprzeciwianie się budowaniu świata "tak, jakby Boga nie było"; wewnętrzny i zewnętrzny pokój oraz "etyczny kształt procesów gospodarczych".

DEON.PL POLECA

Vademecum wskazuje też, że "w sytuacji, gdy społeczeństwo już dokonało demokratycznego wyboru - nawet jeśli jest on sprzeczny z preferencjami głosującego - należy uszanować jego wynik”. Natomiast w sytuacji, gdyby sprawujący władzę ustanawiali niesprawiedliwe prawa lub podejmowali działania sprzeczne z porządkiem moralnym, to rozporządzenia te nie obowiązują w sumieniu. "Sprzeciw katolika względem tak stanowionego prawa wynika jedynie z posłuszeństwa Bogu, a nie z racji politycznych" - podkreśla Rada ds. Społecznych KEP.

Na zakończenie dokumentu członkowie Rady proszą wszystkich o modlitwę w intencji Ojczyzny.

BP KEP
Publikujemy pełny tekst dokumentu:
VADEMECUM WYBORCZE KATOLIKA

Wolne wybory są podstawową instytucją demokratyczną, pozwalającą obywatelom decydować o kierunku rozwoju wspólnoty politycznej. Ten doniosły akt, jak wszystkie inne działania katolików, powinien być inspirowany wiarą. Niniejszym dokumentem chcemy pomóc w podejściu do wyborów, które na różnych poziomach (samorządowym, krajowym, europejskim) będą odbywać się w najbliższych miesiącach.

W związku z tym przypominamy podstawowe zasady, jakimi powinien kierować się katolik.

Uczestnictwo w wyborach

Zaangażowanie i udział w wyborach stanowią dostępny dla każdego obywatela sposób realizacji „prawa i obowiązku” uczestnictwa w życiu społeczno-politycznym. Udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika. Jest to bowiem dowód podstawowego zaangażowania się „na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego”.

Znaczenie dobra wspólnego

Dobro wspólne stanowi sumę wartości, dzięki którym człowiek, rodzina i społeczność mogą pełniej i łatwiej osiągnąć własną doskonałość. Realizacja tak rozumianego dobra wspólnego może być zapewniona jedynie wtedy, gdy polityka oparta jest o „poprawną koncepcję osoby ludzkiej”. Obowiązek wyborczy wymaga zatem odpowiedzialnych decyzji w oparciu o zasady ładu moralnego.

Wartości nienegocjowalne

W tych sprawach, które dotyczą istoty porządku moralnego, prawy rozum nie pozwala na kompromisy. W konsekwencji katolicy:

a) opowiadają się bezwarunkowo po stronie prawa do życia od poczęcia do naturalnego kresu, które to prawo „stanowi fundament współżycia między ludźmi oraz istnienia wspólnoty politycznej”;

b) z równą determinacją zabiegają o ochronę praw rodziny, opartej na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci. Uważają zatem za niedopuszczalne zrównanie z rodziną innych form współżycia;

c) stoją na straży zagwarantowania prymatu rodziców w wychowaniu swoich dzieci;

d) bronią wolności sumienia i wolności religijnej, stanowiącej „serce praw człowieka”;

e) sprzeciwiają się budowaniu świata „tak, jakby Boga nie było”;

f) są zaangażowani na rzecz wewnętrznego i zewnętrznego pokoju, będącego podstawowym warunkiem realizacji dobra wspólnego;

g) troszczą się o etyczny kształt procesów gospodarczych, sprzeciwiając się „ekonomii, która zabija”.

Kwestie te stanowią zbiór zasad, które powinny być uwzględnione podczas podejmowania decyzji wyborczych. „Właściwie ukształtowane sumienie chrześcijańskie nie pozwala nikomu przyczyniać się przez oddanie głosu do realizacji programu politycznego lub konkretnej ustawy, które podważają podstawowe zasady wiary i moralności”.

Uznanie demokratycznych wyborów

O ile obowiązkiem katolika jest udział w głosowaniu i oddanie głosu zgodnie z własnym sumieniem, o tyle w sytuacji, gdy społeczeństwo już dokonało demokratycznego wyboru – nawet jeśli jest on sprzeczny z preferencjami głosującego – należy uszanować jego wynik. W sytuacji, gdyby „sprawujący władzę ustanawiali niesprawiedliwe prawa lub podejmowali działania sprzeczne z porządkiem moralnym, to rozporządzenia te nie obowiązują w sumieniu”. Sprzeciw katolika względem tak stanowionego prawa wynika jedynie z posłuszeństwa Bogu, a nie z racji politycznych.

Modlitwa za Ojczyznę

Mając na uwadze rangę demokratycznych wyborów w budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przypomniane zasady, prosimy wszystkich o podjęcie modlitwy w intencji naszej Ojczyzny.

Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 21.09.2023

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Katolik nie może pójść na kompromis". Rada KEP wydała "Vademecum wyborcze katolika"
Komentarze (8)
AS
~Antoni Szwed
22 września 2023, 14:01
Dobrze się stało, że biskupi takie vademecum wydali na czas wyborów. Zebrali w punktach zalecenia MORALNE, które nie są postulatami politycznymi. Mają obowiązek przypominać katolickie zasady moralne. To należy do ich duszpasterskich zadań. I źle jest wtedy, gdy ich nie wypełniają. Prawo do życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci ma charakter etyczny. Pierwszeństwo wychowania dzieci przez rodziców również jest prawem moralnym. Upominanie się o poszanowanie dobra rodziny, także jako jedynej i wyjątkowej relacji mężczyzny i kobiety. W każdym ustroju i w każdym państwie rodzina jest fundamentem życia społecznego. Ponieważ dziś niektóre panujące ideologie, zwłaszcza lewicowe, pogardzają tradycyjną rodziną, więc tym bardziej należy starać się o jej dobro. W sferze religijnej bardzo istotne jest również przypominanie, że Bóg istnieje, i wszystko, co stworzył, do Niego należy. Państwo, którego elity tej rzeczywistości nie uznają, w dalszej perspektywie nie ma przyszłości.
DM
~Danka Milej
23 września 2023, 01:18
Problem polega na tym, że nie ma takiej partii. Inna kogo w takim razie głosować? Mnie osobiście dziwi, że nie ma w tym vademecum nic o szanowaniu drugiego człowieka, także jego życia, że nie ma wskazań, że godni uwagi są ci, którzy promują ochronę życie także tego już poczętego. Dlaczego nie ma nic o uczciwość? Dlaczego nie ma o tym, aby była to partia która nie kradnie? Okradanie kogokolwiek też jest wbrew Ewangelii. Języki chodzi o rodzinę to w vademecum zakłada się, że rodziny są zdrowe, a co z dziećmi bitymi, gwałconymi, głodzonymi i rodzącymi dzieci swoich ojców? Kto się o nich upomni? Czy naprawdę w imię prawa rodzica do władzy warto opuścić dzieci? Vademecum oderwane od realiów. Dodatkowe nie ma na scenie politycznej nikogo, kto spełnia wszystkie kryteria. Vademecum wybrało sobie kilka zasad ewangelicznych, resztę olał. Co za ten w sumieniu ma zrobić wyborca?
G.
~Gość .
22 września 2023, 11:38
Vademecum wyborcze katolika zepchnięte na margines portalu. Jakieś punkty od a do g bez komentarza tych co je tworzyli. Czy ktoś jeszcze w tym chorym z nienawiści kraju bierze na poważnie słowa hierarchów z KEP szepczących cichutko o pokoju wewnątrznym i zewnętrznym ?
JJ
Jakub J
21 września 2023, 20:56
A jak z głosowaniem na partię nie przestrzegającą konstytucji i trójpodziału władzy?
DJ
~Daria Jereczek
21 września 2023, 20:24
To jest tak ujęte, jakby autorzy byli w stanie określić kogoś, kto jest nieskazitelny w swoich dążeniach politycznych. A jeżeli któraś partia promuje ochronę życia od poczęcia, ale osoby niepełnosprawne traktuje w sposób uwłaczający godności + nie dba o sieroty, chorych to taka partia dba o życie ludzkie czy nie dba? A inna partia jest za aborcja, ale bardzo zależy jej na zmniejszenie wypadków drogowych + tworzenie hospicjów + opieka okołoporodowa + tworzenie miejsc pracy dla niepełnosprawnych i włączanie ich do społeczności to taka partia niszczy życie czy o nie dba?
WG
~Witold Gedymin
21 września 2023, 12:56
To jest tekst autorstwa 4 biskupów pomocniczych, dziennikarki, profesora UKSW i 2 księży. Ciekawe czy znajdą się odważni i sprawiedliwi inni biskupi którzy odniosą się do tekstu i okoliczności jego opublikowania. Choćby "dziesięciu".
JK
~Jan Kowalski
21 września 2023, 10:19
Może by tak kościół w Polsce zajął się naprawą wewnętrzną i przestał się mieszać do polityki!
AS
~Antoni Szwed
22 września 2023, 14:04
Wydanie kilku zasad moralnych w formie przedwyborczego vademecum NIE JEST MIESZANIEM SIĘ DO POLITYKI.