Komisja KEP: W chrześcijańskim pogrzebie nie może brać udziału ceremoniarz świecki

Komisja KEP: W chrześcijańskim pogrzebie nie może brać udziału ceremoniarz świecki
Fot. Depositphotos.com
KAI / mł

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski odbyła w dniach 11-12 września zebranie robocze. W trakcie spotkania poruszono m.in. temat świeckich obrzędów podczas katolickich pogrzebów. 

Świeckie obrzędy na katolickim pogrzebie?

Bp Piotr Greger, który przewodniczył obradom, odniósł się do spotykanej obecności ceremoniarza świeckiego w czasie obrzędów chrześcijańskiego pogrzebu. W trakcie dyskusji abp Józef Górzyński wyraźnie wskazał na jedność rytu celebrowanego misterium. „Nie ma możliwości sprawowania liturgii pogrzebowej z jakimikolwiek elementami obrzędowości świeckiej” – podkreślono.

Komisja zajęła się też Instrukcją Konferencji Episkopatu Polski dotyczącej chrztu dzieci (z roku 1975). Zdaniem bp. Gregera, dokument wymaga nowelizacji, na co zwrócili uwagę biskupi podczas zebrania plenarnego. Zapowiedziano kontynuowanie procesu nowelizacji przez Komisję ds. Duszpasterstwa.

Przewodniczący komisji zwrócił się także z prośbą o tłumaczenie (z języka włoskiego) otrzymanego tekstu „Hymnu na Rok Jubileuszowy 2025”. Dykasteria ds. Ewangelizacji zobowiązała Kościół w Polsce do tłumaczenia tekstu, a następnie opracowania ścieżki dźwiękowej. Obradom w gmachu Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

DEON.PL POLECA

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. Małgorzata Pabis

Oto historie osób, które odważyły się wypowiedzieć: „Jezu, Ty się tym zajmij” i w pełni zaufali Zbawicielowi. Dla jednych będą one potwierdzeniem wielkości daru aktu zawierzenia, który propagował ks. Dolindo, a dla innych inspiracją, by...

Skomentuj artykuł

Komisja KEP: W chrześcijańskim pogrzebie nie może brać udziału ceremoniarz świecki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.