KEP: Bioetyka, media, rocznica Chrztu Polski

KEP: Bioetyka, media, rocznica Chrztu Polski
KAI / psd

Dokument bioetyczny, media w służbie Kościoła w Polsce, przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski - to niektóre tematy 361. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (KEP), które w dniach 5 i 6 marca odbędzie się w Warszawie. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele episkopatów z zagranicy.

Abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych, przedstawi biskupom projekt dokumentu Episkopatu poświeconego niektórym wyzwaniom bioetycznym, przed którymi stają katolicy. Opracowanie dotyczy głównie początków ludzkiego życia, ale będą w nim również wskazania dotyczące postawy wiernych oraz osób pełniących odpowiedzialne funkcje polityczne - poinformował KAI abp Hoser. Niewykluczone, że podczas najbliższego zebrania KEP dokument zostanie ostatecznie przyjęty.

Jeden z punktów programu przewiduje wystąpienia szefów mediów pracujących na rzecz Kościoła w Polsce: Biura Prasowego KEP, Katolickiej Agencji Informacyjnej, portalu Opoka i Redakcji Katolickiej TVP i Polskiego Radia. Biskupi zapoznają się także z informacjami dotyczącymi konkursu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie miejsca na multipleksie dla programu społeczno-religijnego.

Wśród pozostałych kwestii, nad jakimi dyskutować będą biskupi są m.in. sprawy misyjne Kościoła, duszpasterstwo polonijne, przygotowania do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz inicjatywy Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji.

Zgodnie z tradycją, raz w roku w zebraniu plenarnym polskich biskupów uczestniczą przedstawiciele episkopatów z zagranicy. Tym razem do Warszawy przyjadą biskupi z Ukrainy, Kazachstanu, Czech, Węgier, Francji, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Słowacji. Będą oni przysłuchiwać się obradom, ale także dzielić się doświadczeniami z życia Kościoła w swoich krajach. Poinformują np. o kwestiach bioetycznych w ustawodawstwie państwowym w Czechach czy mediach w służbie Kościoła we Francji.

We wtorek, 5 marca polski Episkopat weźmie udział we Mszy św. dziękczynnej za pontyfikat Benedykta XVI i w intencji nowego papieża. Liturgia rozpocznie się o godz. 18.00 w warszawskiej archikatedrze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KEP: Bioetyka, media, rocznica Chrztu Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.