Warszawa: Spotkanie Rady Stałej KEP

KAI/ ad

Dokument Episkopatu o kwestiach bioetycznych i relacje z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym były głównymi tematami dzisiejszych obrad Rady Stałej KEP. Sprawy te będą omawiane także podczas zebrania plenarnego biskupów, które odbędzie się w stolicy w marcu.

Przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Episkopatu abp Henryk Hoser, przedstawił projekt przygotowywanego dokumentu o współczesnych problemach bioetycznych. Niewykluczone, że dokument ten zostanie zatwierdzony już w marcu podczas zebrania całego Episkopatu - poinformował KAI abp Józef Michalik.

W związku z tym, że w marcowym spotkaniu tradycyjnie już wezmą udział przedstawiciele zagranicznych episkopatów, stworzy to dodatkowo bardzo dobrą okoliczność do prezentacji dokumentu bioetycznego - ocenił hierarcha.

W dokumencie będzie m.in. mowa o obronie instytucji małżeństwa i rodziny, który to problem jest obecnie głośny w całej Europie. "Podzielamy zdanie biskupów francuskich i wyrażamy solidarność z tymi wszystkimi, którzy te tematy podejmują" - powiedział abp Michalik odnosząc się do niedzielnej manifestacji w Paryżu.

DEON.PL POLECA

Hierarcha dodał, że wielotysięczne manifestacje jakie w obronie rodziny organizowane są w Europie, pomagają Kościołowi w Polsce i całemu społeczeństwu, bo zwracają uwagę na bardzo istotne kwestie. Zwrócił przy tym uwagę, że w obronę wartości małżeństwa angażują się nie tylko katolicy, ale także wyznawcy wszystkich religii.

Debatowano także na temat relacji z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym, w tym o utworzeniu po obydwu stronach grup roboczych do wzajemnych kontaktów. Abp Michalik przyznał, że zastanawiano się nad konkretnymi osobami, które miałyby zasiąść w polskiej grupie roboczej, ale sprawę tę musi zatwierdzić cały Episkopat.

Przewodniczący KEP z uznaniem przyjął dzisiejszy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który orzekł, że pracodawca złamał prawo zawieszając w obowiązkach służbowych stewardesę British Airways za noszenie w pracy małego krzyżyka na łańcuszku.

"To dowód, że trzeba wierzyć w człowieku, że trzeźwość umysłu jeszcze w Europie nie umarła i że jest jeszcze zdrowy duch w Europie" - ocenił abp Michalik. Dodał, że "czymś pięknym jest to, że prawa do krzyża w Europie bronił amerykański Żyd" [specjalista prawa międzynarodowego Joseph Weiler - przyp. KAI]

Hierarcha odniósł się także do wczorajszego oddalenia przez sąd w Warszawie powództwa Ruchu Palikota, który domagał się usunięcia krzyża z sali obrad plenarnych Sejmu. "Wiemy o co chodzi w tym biciu głową o ścianę: o to, żeby zaistnieć w prasie" - ocenił.

Zapytany o sprawę przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym, abp Michalik odpowiedział: "Podtrzymujemy dotychczasowe stanowisko, że pluralizm w mediach jest rzeczą bardzo ważną".

W skład Rady Stałej KEP wchodzą obecnie z urzędu: abp Józef Michalik - przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki - zastępca przewodniczącego KEP, abp Józef Kowalczyk - Prymas Polski, kard. Stanisław Dziwisz - metropolita krakowski, kard. Kazimierz Nycz - metropolita warszawski, bp Wojciech Polak - sekretarz generalny KEP. Natomiast jej członkami z wyboru są: abp Andrzej Dzięga - metropolita szczecińsko-kamieński, abp Stanisław Budzik - metropolita lubelski, abp Marek Jędraszewski - metropolita łódzki, abp Marian Gołębiewski - metropolita wrocławski, bp Edward Dajczak - biskup koszalińsko-kołobrzeski, bp Kazimierz Ryczan - biskup kielecki oraz bp Józef Kupny - biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej i bp Adam Lepa - biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.

Do zadań Rady Stałej należy m.in. przygotowanie zebrań plenarnych i Rady Biskupów Diecezjalnych; koordynowanie prac Konferencji Episkopatu oraz czuwanie nad wykonaniem jej decyzji.

Ponadto Rada Stała KEP - jak stwierdza jej statut - "może zająć stanowisko w sprawach publicznych, kiedy tego wymaga dobro Kościoła albo konkretne potrzeby wiernych, zgodnie z opinią, przynajmniej domniemaną, członków Konferencji".

Radę zwołuje Przewodniczący Konferencji. Podejmuje ona uchwały bezwzględną większością głosów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: Spotkanie Rady Stałej KEP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.