KEP: synodalność głównym tematem sesji Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze

KEP: synodalność głównym tematem sesji Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze
fot. Depositphotos
PAP / pk

Zakończenie diecezjalnego etapu Synodu o synodalności oraz podsumowująca go synteza - to najważniejsza kwestia poruszona w czasie sesji Rady Biskupów Diecezjalnych, która odbyła się w czwartek na Jasnej Górze. Biskupi zapewnili też o solidarności z narodem ukraińskim, apelując o modlitwę za Ukrainę i nastanie pokoju w świecie.

Zgodnie z tradycją, zebranie biskupów diecezjalnych odbyło się w przeddzień przypadającej 26 sierpnia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Obradami kierował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

W komunikacie po spotkaniu przekazanym PAP przez biuro prasowe Episkopatu, biskupi poinformowali, że głównym tematem obrad była synteza ogólnopolska kończąca prace synodalne w diecezjach.

"Konsultacje synodalne stały się okazją do wyrażenia troski o wspólnotę Kościoła. Biskupi zastanawiali się, jak najlepiej wykorzystać dotychczasowe owoce zakończonego procesu. Drogą do tego jest stałe i systematyczne budowanie Kościoła synodalnego. Powinno się to dokonywać w relacjach bezpośrednich oraz na poziomie wspólnot lokalnych, przede wszystkim parafii" - czytamy w komunikacie.

Biskupi po raz kolejny podkreślili swoją solidarność z narodem ukraińskim. Wyrazili także wdzięczność wszystkim, którzy przez ostatnie pół roku pomagali przebywającym w naszym kraju uchodźcom, jak również tym, którzy pozostali w ogarniętym wojną kraju.

DEON.PL POLECA

Poprosili również wiernych o "nieustanną modlitwę za Ukrainę i o nastanie pokoju w świecie". Zaapelowali, aby "przedłużający się kryzys wywołany inwazją nie wygasił w nas wyrażanej na wiele sposobów woli pomocy naszym siostrom i braciom, zwłaszcza najbardziej doświadczonym wojną". "Postawa wobec nich może być świadectwem naszej wiary i zaproszeniem na spotkanie z Chrystusem" - wskazali biskupi w komunikacie.

Zapewnili też o modlitwie w intencji uczniów, rodziców i nauczycieli. Wyrazili także wdzięczność rolnikom za ich pracę, która zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe mieszkańcom naszej Ojczyzny.

XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja" trwa od października 2021 r. Pierwszy raz w historii pierwszym etapem synodu były konsultacje przeprowadzone na poziomie diecezji. Po ich zakończeniu rozpocznie się faza kontynentalna, a w październiku 2023 r. powszechna.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

KEP: synodalność głównym tematem sesji Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.