Kęty: relikwie św. Matki Teresy z Kalkuty w klasztorze klauzurowych klarysek

Kęty: relikwie św. Matki Teresy z Kalkuty w klasztorze klauzurowych klarysek
Fot. aj
KAI / pk

Wprowadzenie relikwii św. Matki Teresy w specjalnym relikwiarzu odbyło się 5 września w kaplicy klasztornej Zakonu Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Kętach na Podbeskidziu. Od 1910 roku w klasztorze tym nieprzerwanie trwa adoracja Jezusa Eucharystycznego.

Ks. Józef Lach SCJ, kapelan sióstr klarysek, podczas sobotniej Mszy św. przypomniał postać świętej, której wspomnienie Kościół obchodzi 5 września. Zwrócił uwagę na zaangażowanie założycielki Zgromadzenia Misjonarek Miłości w pomoc na rzecz osób najbardziej zmarginalizowanych, ubogich i cierpiących.

Przed końcowym błogosławieństwem relikwiami świętej kapłan poświęcił ufundowany przez prywatną osobę relikwiarz.

Matka Teresa, założycielka Zgromadzenia Misjonarek Miłości, urodziła się 26 sierpnia 1910 w rodzinie albańskiej w Skopje. W wieku 18 lat wstąpiła do irlandzkiego zgromadzenia sióstr loretanek. Wkrótce trafiła do Indii. W 1946 r. w Kalkucie założyła zgromadzenie misjonarek miłości, zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w 1950 r.

DEON.PL POLECA

Zawsze troszczyła się o najuboższych, opuszczonych i najbardziej potrzebujących, za co w 1979 otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Była też wielką obrończynią życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Zmarła w opinii świętości 5 września 1997 w domu macierzystym swego zgromadzenia w Kalkucie.

Jan Paweł II zezwolił na rozpoczęcie jej procesu beatyfikacyjnego już w dwa lata po jej śmierci, przed upływem wymaganych 5 lat. 19 października 2003 osobiście ogłosił ją błogosławioną na Placu św. Piotra w Rzymie.

5 września 2016 roku papież Franciszek ogłosił Matkę Teresę świętą.

Zakon Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji (OCPA) powstał w połowie XIX w. we Francji. Do jego powstania przyczyniło się dwoje fundatorów: ks. Jan Chrzciciel Heurlaut i Matka Maria od św. Klary (Wiktoria Józefina Bouillevaux). W 1866 roku do wspólnoty w Troyes wstąpiła Polka – Ludwika Morawska – Matka Maria od Krzyża. W 1871 roku przeszczepiła ona zakon Franciszkanek Najświętszego Sakramentu na ziemie polskie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kęty: relikwie św. Matki Teresy z Kalkuty w klasztorze klauzurowych klarysek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.