Kielce: klerycy seminarium wyjeżdżają na praktykę misyjną do Peru

Kielce: klerycy seminarium wyjeżdżają na praktykę misyjną do Peru
(fot. shutterstock.com)
KAI / sz

Dwaj klerycy kieleckiego seminarium odbędą wyjątkową praktykę misyjną w Peru, na którą wraz z ks. Łukaszem Zygmuntem, dyrektorem Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej, wyruszają już pod koniec lipca. Staż misyjny Filipa Korbana i Przemysława Majewskiego potrwa tam trzy tygodnie.

 

Idea praktyk misyjnych powstała z inicjatywy biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. W ramach tej akcji rok temu czterech kleryków przebywało w Kazachstanie, pomagając w parafii ks. Wojciecha Skorupy.

Tegoroczny staż misyjny odbędzie się w Peru - na zaproszenie misjonarzy pochodzących z diecezji kieleckiej, ks. Grzegorza Pańczyka i ks. Tomasza Cieniucha.

Ks. Pańczyk posługuje w dżungli amazońskiej, w parafii Puerto Bermudez, zlokalizowanej wśród lasów tropikalnych i gór, znacznie oddalonej od stolicy Peru - Limy. Jego parafianie to "Colonos", czyli potomkowie dawnych kolonizatorów hiszpańskich, którzy niegdyś zajmowali te tereny oraz Indianie z plemienia Aschinka, zamieszkujący ponad sto wiosek dojazdowych.

DEON.PL POLECA

Z kolei ks. Tomasz Cieniuch pracuje w Wikariacie Apostolskim San Ramon, na którego terenie znajduje się placówka misyjna.

- Podczas naszych praktyk będziemy pomagać w pracach wokół kościoła i szkoły parafialnej, a także w posłudze duszpasterskiej, na ile pozwolą nam przepisy liturgiczne. Mamy poznawać pracę misjonarza "od kuchni" i wyrabiać w sobie wrażliwość na drugiego człowieka, także tego, który mieszka z dala od nas - tłumaczy al. Filip Korban.

- W seminarium duchownym mieli wykłady z misjologii i teologii, teraz mogą sprawdzić się w praktyce i to w wybitnie misyjnych warunkach. To prawdziwa "misyjna" szkoła życia - uważa ks. Łukasz Zygmunt.

Obaj klerycy są zaangażowani w działalność misyjną kieleckiego seminarium; kandydaci do wyjazdu zgłaszają się sami, muszą się do niego solidnie przygotować, postarać o wsparcie na wyjazd, poznać język - w tym wypadku hiszpański.

Na ten cel zostały przeprowadzone kwesty w parafiach w: Daleszycach, Łopusznie, Miechowie, w parafii garnizonowej w Kielcach i w parafii katedralnej oraz w parafii pw. bł. Józefa Pawłowskiego z grona 108. męczenników we Włoszczowie. - Była to okazja, aby szerzej odpowiedzieć o roli, jaką misje spełniają w Kościele, a także o naszym wyjeździe do Peru. Ten staż traktujemy jako życiową przygodę, która z pewnością pozostanie na długo w naszych wspomnieniach - mówi al. Filip Korban.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kielce: klerycy seminarium wyjeżdżają na praktykę misyjną do Peru
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.