Kielce: streetworkerzy pomagają bezdomnym

KAI / drr

Kilkadziesiąt osób - streetworkerów wyszukuje od kilku dni bezdomnych na działkach, w piwnicach i w parkach, aby ulokować ich w placówkach dla bezdomnych i uchronić przed śmiercią od zmarznięcia. W Kielcach jest ponad 230 miejsc dla bezdomnych w placówkach miejskich oraz ok. 150 w instytucjach prowadzonych przez Kościół.

Jak informuje dyrekcja Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, pracownicy działu bezdomności ściśle współpracują z policją i strażą miejską, które także patrolują dworce, baraki, pustostany.

- Od września przyznano opał dla 760 osób. Potrzebujący mogą także otrzymać jeden gorący posiłek przez siedem dni w tygodniu. Obecnie z takich obiadów w 10 stołówkach korzysta ponad 7100 osób. Uzupełniliśmy braki w magazynach z odzieżą, dostępne są kurtki, buty, pościel, bielizn - informuje Magdalena Gościniewicz wicedyrektor MOPR.

Utworzono także specjalny dział na rzecz bezdomnych, który mieści się w Kielcach przy ul. Urzędniczej 3. Pracownicy tego działu zajmują się udzielaniem pomocy osobom bezdomnym pochodzącym nie tylko z gminy Kielce, ale także wszystkim przebywającym w mieście. W okresie zimowym do urzędu można się zgłaszać w godzinach od 8 o 18, a także kontaktować się telefonicznie pod numerem 041 345 33 10.

DEON.PL POLECA

Miasto Kielce we współpracy z organizacjami pozarządowymi: Fundacją Pomost i Towarzystwem Pomocy im. Św. Brata Alberta stara się o przyznanie 1 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na pilotażowy projekt skutecznego wychodzenia z bezdomności.

W kieleckiej Noclegowni, gdzie bezdomni otrzymują kolacje, śniadanie i możliwość kąpieli, pomoc każdej nocy uzyskuje co najmniej 20 osób, z kolei co najmniej 30 korzysta z Ogrzewalni. Placówki funkcjonują przy stacjonarnym Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn, które prowadzi Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, we współpracy z Caritas kielecką. W Schronisku przebywa obecnie ok. 40 mężczyzn (na 50 możliwych).

Również ok. 20 osób może spędzić noc w ośrodku prowadzonym przez Stowarzyszenie "Arka Nadziei" przy ulicy Ogrodowej 3, gdzie osoby bezdomne otrzymają ciepłą herbatę i - w miarę możliwości - posiłki. Stowarzyszenie prowadzi także przez cały rok dzienną świetlicę "Przystań" oraz punkt interwencji kryzysowej, oferujący doraźne wsparcie osobom w trudnej sytuacji.

Całodobowo działa także Schronisko dla Kobiet Caritas Diecezji Kieleckiej przy ul. Urzędniczej 7b.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kielce: streetworkerzy pomagają bezdomnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.