Kobieta sekretarzem Episkopatu? Po raz pierwszy taka sytuacja ma miejsce na Słowenii

Kobieta sekretarzem Episkopatu? Po raz pierwszy taka sytuacja ma miejsce na Słowenii
Fot. Figurniy Sergey / Depositphotos.com
KAI / mł

Po raz pierwszy funkcja sekretarza generalnego Konferencji Biskupów Słowenii została powierzona kobiecie. Salezjanka Marija (Mojca) Šimenc będzie następczynią ks. Tadeja Strehoveca. Jej pięcioletnia kadencja rozpocznie się 17 marca.

Obecnie s. Šimenc jest przełożoną prowincji sióstr salezjanek dla Słowenii i Chorwacji. Po studiach w Lublanie, pod koniec lat 90., pracowała w Nuncjaturze Apostolskiej w Słowenii. W późniejszych latach zakonnica była m.in. wykładowcą na kursach katechetycznych i duszpasterskich w Lublanie. W 2019 roku obroniła doktorat na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie.

Komentując wybór nowej sekretarz generalnej przewodniczący konferencji biskupów Andrej Saje powiedział, że jej zgromadzenie ma duże doświadczenie w gremiach kierowniczych kościelnych oraz w mediach. Ponadto s. Saje mówi biegle po włosku, co jest ważne dla kościelnej współpracy międzynarodowej.

Włączenie zakonnic oraz świeckich w prace konferencji biskupów jest też „w duchu trwającego na całym świecie procesu synodalnego”, podkreślił biskup diecezji Novo Mesto.„Papież Franciszek od wielu lat promuje włączenie kobiet do różnych urzędów w Kościele, które niekoniecznie muszą być sprawowane przez księdza” – powiedziała w rozmowie z gazetą „Slovenske Novice” desygnowana sekretarz generalna konferencji biskupów.

DEON.PL POLECA

Jej zdaniem kobiety mogłyby wnieść swoją wiedzę i doświadczenie. „Myślę, że biskupi posłuchali papieża i wprowadzili w życie to, co on zaleca”, stwierdziła s. Šimenc.Słoweńska zakonnica nie jest pierwszą kobietą na stanowisku sekretarz generalnej konferencji biskupów. W Europie funkcję tę w episkopacie katolickim Niemiec pełni od 2021 roku teolożka Beate Gilles, natomiast już od 2009 roku sekretarz generalną Skandynawskiej Konferencji Biskupów jest siostra Anna Mirijam Kaschner.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
  • Dlaczego wierzący musi znać i cenić swoją wartość?
  • W jaki sposób spowiedź wpływa na nasze relacje z ludźmi?
  • Jak uniknąć toksycznej relacji z kierownikiem duchowym?
  • Jak znajdować sens w cierpieniu?
  • W czym tkwi niebezpieczeństwo posiadania?
  • ...

Skomentuj artykuł

Kobieta sekretarzem Episkopatu? Po raz pierwszy taka sytuacja ma miejsce na Słowenii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.