Kolejna polska diecezja ujawnia nadużycia duchownych wobec małoletnich. Jest komunikat rzecznika

Kolejna polska diecezja ujawnia nadużycia duchownych wobec małoletnich. Jest komunikat rzecznika
(fot. iweta0077 / shutterstock)
diecezja-pelplin.pl / KAI / pch

"W diecezji pelplińskiej od roku 1992 prowadzono 12 postępowań dotyczących oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą poniżej 18 roku życia" - informuje w komunikacie w sprawie nadużyć osób duchownych wobec dzieci rzecznik biskupa pelplińskiego, ks. Ireneusz Smagliński.

W komunikacie rzecznika czytamy, że w ciągu ostatnich 26 lat prowadzono 12 postępowań dotyczących oskarżeń duchownych o molestowanie małoletnich poniżej 18 roku życia:

  • W 4 przypadkach doniesienia nie zostały potwierdzone. 
  • 2 osoby zostały oczyszczone przez państwowe organy ścigania i nie było podstaw do kontynuowania wstępnego dochodzenia.
  • 3 duchownych wysyłało nieprzyzwoite SMS-y oraz prowadziło rozmowy z podtekstem erotycznym w mediach społecznościowych z osobą w wieku 16 lat oraz dwiema w wieku 17 lat. Zostali oni upomnieni kanonicznie, 2 z nich skierowano na terapię, a jeden porzucił stan kapłański. 
  • W jednym przypadku dochodzenie wstępne uprawdopodobniło popełnienie przestępstwa, jednak przed poinformowaniem państwowych organów ścigania, duchowny umarł.
  • W jednym przypadku ksiądz został wydalony ze stanu duchownego i odbył karę więzienia.
  • Obecnie jedna sprawa znajduje się w Kongregacji Nauki Wiary, ale przestępstwo zostało uznane przez państwowe organy ścigania za przedawnione.

Rzecznik zapewnia w komunikacie, że "biorąc pod uwagę działania biskupa pelplińskiego i podległych mu instytucji, z całą stanowczością należy stwierdzić, że w diecezji pelplińskiej nie ma tolerancji dla osób, które krzywdzą dzieci, a zwłaszcza dokonują wobec nich przestępstw na tle seksualnym".

Informuje jednocześnie, że duża część kapłanów przeszła w kwietniu 2018 roku szkolenie dotyczące odpowiedniego zachowania wobec małoletnich. Pozostali duchowni zostaną przeszkoleni w najbliższym czasie. Jak dodaje, każde zgłoszenie dotyczące wykorzystywania seksualnego jest zgodnie z wytycznymi przyjętymi przez Konferencję Episkopatu Polski, a w diecezji rozpoczęły się prace nad programem prewencji w diecezji.

Ks. Smagliński apeluje również, aby wszystkie osoby skrzywdzone przez duchownych lub posiadające informacje o tego rodzaju przestępstwach, zgłosiły się do wyznaczonego delegata biskupa. Zapewnia też o gotowości Centrum Psychologiczno-Pastoralnego "Więź" do niesienia pomocy pokrzywdzonym i ich rodzinom.

DEON.PL POLECA

Rzecznik cytuje także słowa papieża Franciszka z Listu do Ludu Bożego z 20 sierpnia 2018 roku:

"nigdy nie będzie dość tego, co się czyni, aby stworzyć kulturę zdolną do zapobiegania takim sytuacjom, nie tylko, aby się nie powtarzały, lecz także nie znajdowały miejsca na ukrywanie i utrwalanie".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...