Papież wydalił ze stanu duchownego dwóch biskupów. To kara za pedofilię

Papież wydalił ze stanu duchownego dwóch biskupów. To kara za pedofilię
(fot. giulio napolitano / shutterstock.com)
KAI / PAP /kk

Ojciec Święty wydalił ze stanu duchownego dwóch biskupów chilijskich: Francisco José Cox Huneeus, emerytowanego arcybiskupa La Serena (Chile), członka Instytutu Ojców Szensztackich oraz Marco Antonio Órdenes Fernández, emerytowanego biskupa Iquique (Chile) - podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W obu przypadkach zastosowano artykuł 21 § 2, 2 ° motu proprio "Sacramentorum sanctitatis tutela", gdy wydalenie ze stanu duchownego jest konsekwencją oczywistych aktów wykorzystywania małoletnich.

Papież Franciszek usunął "seryjnego pedofila" ze stanu kapłańskiego >>

Decyzja przyjęta przez papieża w ubiegły czwartek, 11 października 2018 r nie pozwala na apelację.

DEON.PL POLECA

Kongregacja ds. Doktryny Wiary już powiadomiła zainteresowane strony, poprzez ich przełożonych, w miejscu ich przebywania. Francisco José Cox Huneeus nadal będzie należeć do Instytutu Ojców Szensztackich - czytamy w watykańskim komunikacie.

Ten list Franciszka wstrząsnął biskupami. Poznaj jego treść >>

To pierwsza taka decyzja papieża wobec biskupów z Chile, gdzie ostatnio ujawniono skandal pedofilii na dużą skalę. W minionych miesiącach Franciszek przyjął dymisję siedmiu tamtejszych ordynariuszy oskarżonych o tuszowanie nadużyć po tym, jak w maju rezygnację na jego ręce złożyli w czasie wizyty w Watykanie wszyscy chilijscy biskupi - łącznie ponad 30 hierarchów.
Skandal pedofilii w Chile był jednym z tematów sobotniej rozmowy papieża Franciszka z prezydentem tego kraju Sebastianem Pinerą na audiencji - poinformowano w komunikacie Watykanu.
Po tym spotkaniu watykańskie biuro prasowe poinformowało, że jednym z tematów rozmowy szefa państwa z Franciszkiem i jego najbliższymi współpracownikami z Sekretariatu Stanu była "bolesna plaga nadużyć wobec nieletnich". Potwierdzono "zaangażowanie wszystkich na rzecz współpracy, by zwalczać i zapobiegać popełnianiu takich przestępstw i ich ukrywaniu" - podano w komunikacie.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zuzanna Radzik

Historia wielkiego przemilczenia

W Kościele pierwszych wieków kobiety pełniły ważne funkcje: nauczały, studiowały Biblię, były apostołkami. W ich domach spotykali się wierni i sprawowano Eucharystię. To one jako jedne z pierwszych fundowały i utrzymywały klasztory....

Skomentuj artykuł

Papież wydalił ze stanu duchownego dwóch biskupów. To kara za pedofilię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.