Kolumbia: kard. Parolin przy podpisaniu porozumienia

Kolumbia: kard. Parolin przy podpisaniu porozumienia
(fot. youtube.com)
KAI / ml

Watykański sekretarz stanu uczestniczy dziś w ceremonii podpisania porozumienia między władzami Kolumbii a lewacką partyzantką FARC. Dotyczy ono zakończenia trwającego tam od ponad pół wieku konfliktu i budowania trwałego pokoju.

Przedstawiciele rządu prezydenta Juana Manuela Santosa i partyzantów z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii podpisują je w kolumbijskim mieście Cartagena de Indias nad Morzem Karaibskim, na placu przed kościołem, w którym spoczywają doczesne szczątki XVII-wiecznego jezuity, św. Piotra Klawera. Był on apostołem murzyńskich niewolników i obrońcą ich praw.
Kard. Pietro Parolin to jedna z licznych obecnych tam osobistości, obok szefów wielu państw latynoamerykańskich i innych mężów stanu z całego świata, w tym także sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Moona.
Porozumienie jest owocem czteroletnich rokowań, jakie prowadzili w stolicy Kuby Hawanie delegaci rządu Kolumbii i tej największej w tym południowoamerykańskim organizacji partyzanckiej. Wejdzie ono w życie, jeżeli zostanie zatwierdzone przez większość Kolumbijczyków w zapowiedzianym na najbliższą niedzielę 2 października referendum. Kolejnym etapem będzie powrót byłych partyzantów do normalnego życia w społeczeństwie i leczenie krwawiących jeszcze ran, jakie pozostawił konflikt. Spowodował on ponad 220 tys. ofiar śmiertelnych, z czego znaczna większość to osoby cywilne.
Tamtejszy Kościół modli się dzisiaj o pojednanie wszystkich Kolumbijczyków. Modlitwie w tej intencji przewodniczy gość z Watykanu, kard. Parolin. Jednocześnie odbywa się ona we wszystkich świątyniach tego kraju.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kolumbia: kard. Parolin przy podpisaniu porozumienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.