Komentarze po zapowiedzi spotkania Franciszka z Cyrylem

Komentarze po zapowiedzi spotkania Franciszka z Cyrylem
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
PAP / psd

Zapowiedź spotkania papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem w Hawanie 12 lutego nadal budzi duże zainteresowanie w wielu środowiskach kościelnych. Wielkie zadowolenie wyraził z tego powodu sekretarz wykonawczy i rzecznik episkopatu kubańskiego ks. José Félix Pérez, podkreślając jednocześnie "wielkie znaczenie historyczne" tego wydarzenia.

Wyjaśnił, że "po wiekach oddalania się dojdzie do spotkania, które oznaczać będzie bardzo wiele z punktu widzenia dialogu między religiami". Jednocześnie kapłan zwrócił uwagę, że wydarzenie to wpisuje się w pełni przede wszystkim w wysiłki podejmowane przez Franciszka na rzecz wspierania "kultury spotkania, dialogu i pojednania".

Przypomniał w tym kontekście ubiegłoroczną wrześniową podróż papieża na wyspę i wcześniejsze działania jego i Stolicy Apostolskiej w celu ostatecznego przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Hawaną a Waszyngtonem oraz zapowiedziany na jesień udział Ojca Świętego w obchodach 500. rocznicy reformacji.

Wiadomość o przyszłym spotkaniu głów dwóch Kościołów wywołała również duże zadowolenie w ekumenicznej Wspólnocie Taizé we Francji. Jej przeor br. Alois od razu ułożył krótką modlitwę w intencji "komunii Kościoła", której tekst znalazł się na stronie Wspólnoty. Autor powierzył Duchowi Świętemu zadanie "wspierania" i "zachęcania" obu hierarchów w czasie ich przyszłego spotkania, "od dawna oczekiwanego". Ponawia także wezwanie skierowane do wszystkich ochrzczonych, aby stawali się "czyniącymi pokój w rodzinie ludzkiej".

Na niezwykłą doniosłość przyszłego wydarzenia zwrócił uwagę inny zakonnik - przeor katolickiej wspólnoty we włoskim Bose o. Enzo Bianchi. W krótkiej refleksji, zamieszczonej na stronie włoskiego tygodnika katolickiego "Famiglia Cristiana" podkreślił, jak bardzo spotkanie to odbędzie się "w duchu posłuszeństwa Ewangelii Chrystusowej, w kontekście, w którym Rzym i Moskwa zanoszą modlitwy do Pana, który błagał swych uczniów, aby szukali, żyli i strzegli jedności, która tylko w Bogu znajduje swe wypełnienie i pieczęć".

DEON.PL POLECA

W tej perspektywie nowa faza stosunków między Rzymem a Moskwą "staje się wzorcem do naśladowania: jest owocem dialogu prowadzonego ze świętym uporem i akceptowanego z ewangeliczną pokorą" - napisał przeor z Bose. Jego zdaniem wraz z wyborem obecnego papieża rozpoczęła się nowa faza w dialogu. Przyszłe spotkanie "jest owocem konkretnego ekumenizmu Franciszka, który karmi się głębią ewangeliczną, który jednak nie wykorzystuje zaufania do Ducha Świętego jako alibi, aby nie stawiać kroków tu, na ziemi" - stwierdził z przekonaniem o. Bianchi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komentarze po zapowiedzi spotkania Franciszka z Cyrylem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.