Już dziś zacznij czytać e-booki

Już dziś zacznij czytać e-booki
Fot. depositphotos.com

Wprawdzie zgodnie z opinią prezesa Narodowego Banku Polskiego, w naszym kraju nie ma żadnego kryzysu, a na koniec 2023 roku - czyli za 15 miesięcy - inflacja spadnie do poziomu 4%, jednak w branży wydawniczej optymizm prezesa wcale nie jest zaraźliwy. Nawet gdyby rzeczywiście szaleństwo drożyzny miało się wkrótce skończyć, to i tak wcale nie wiadomo, co się wkrótce wydarzy.

Być może te kilkanaście miesięcy do prognozowanego czasu stabilizacji sprawią, że z naszych portfeli pozostaną już tylko strzępy i nie będzie co zbierać… Coraz częściej prognozuje się drastyczne podwyżki gazu, energii oraz transportu, a te w najbliższym czasie pchną na granice przepaści nie tyle producentów papieru, co raczej drukarzy, a co za tym idzie, także wydawnictwa.

Od wielu lat z niepokojem śledzimy dane dotyczące poziomu czytelnictwa w naszym kraju. Nie wygląda to ani różowo, ani optymistycznie. Generalnie książek nie czytamy, albo lepiej powiedzieć, że z zasady nie czytamy, bo przecież wciąż jest wśród nas mała, kurcząca się grupa tych, którzy robią to regularnie i namiętnie. Większość naszego dumnego społeczeństwa jednak boi się książek bardziej niż grzechu ciężkiego.

Ci, którzy czytają, ze względu na skomplikowaną i dynamiczną sytuację na rynku, muszą jednak zmieniać swoje przyzwyczajenia zakupowe. Coraz mniej jest małych księgarni, a i pomiędzy wielkimi “rekinami” toczy się walka na śmierć i życie. Handel stacjonarny przeniósł się w znacznej mierze do centrów handlowych. (Niektórzy pamiętają jeszcze wielką księgarnię przy krakowskim Rynku, zaraz obok kościoła Mariackiego - zamknięto ją, bo otwieranie tych samych księgarni w każdym z nowo powstałych centrów handlowych powodowało, że tam ruch spadał o 30%...). Dziś te same księgarnie często służą wyłącznie jako salony wystawowe - wielu kupuje książki w internecie w księgarniach samych wydawnictw, bo tam zawsze jest najtaniej i najkorzystniej dla samego wydawnictwa. Kryzys ekonomiczny może jednak tę sytuację zmienić.

DEON.PL POLECA

Dziś książki publikujemy w trzech formach: papierowej, elektronicznej (e-book) i dźwiękowej (audiobook). Zasadniczo dwie pierwsze ukazują się w tym samym czasie, a trzecia raczej później: w miarę potrzeby albo pozytywnych prognoz zainteresowania na rynku. Przy czym z punktu widzenia kosztów najdroższa jest książka papierowa, głównie dlatego, że każdy egzemplarz obarczony jest kosztem papieru, druku, transportu itp.

W produkcji wcale nie są tanie książki audio, ale możliwość pobierania na swój komputer lub smartfon zakupionych plików znacznie obniżyło te koszty. Najtańszy jest e-book. I to właśnie ten format - być może - ma przed sobą najbardziej optymistyczną przyszłość? Wprawdzie chcąc mieć komfort czytania, trzeba na początek zainwestować w sam czytnik. ale mniej wymagający (do których i ja należę) mogą czytać przy pomocy smartfonów lub tabletów, korzystając z darmowych aplikacji.

Trzeba się tylko “przestawić”, choć czytanie na tablecie jest zdecydowanie mniej romantyczne. W tym, o ironio, może nam pomóc właśnie obecny kryzys i nadchodząca wielkimi krokami jeszcze większa drożyzna - być może już wkrótce na papierowe książki nie będzie nas stać, podczas gdy cena tych elektronicznych pozostanie na przyzwoitym poziomie.

Oczywiście zawsze jest jeszcze taka opcja, żeby w ogóle nic nie czytać, ale - przynajmniej niektórzy z nas to wiedzą - nie jest to najlepsze wyjście.

 

Dyrektor Wydawnictwa WAM i DEON.pl. W latach 2014-2020 przełożony Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Autor kilku przekładów i książek, m.in. "Po kostki w wodzie. Siedem katechez o wierze uczniów Jezusa" (dostępnej także jako audiobook).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Karolina Korwin Piotrowska

Wszyscy wiedzieli. Wszyscy milczeli. Coś wreszcie pękło.

„Pani, jak na kobietę, to nawet nie jest głupia!”. „Szkoda, że tych tłustych nóg nie możesz sobie obciąć”. „To dzięki jej nieuctwu będziemy wszyscy tu stać do rana”....

Skomentuj artykuł

Już dziś zacznij czytać e-booki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.