Modlitwa w drodze
Modlitwa w drodze
DEON.pl
Jesteś zabiegany? Nie możesz znaleźć czasu na regularną modlitwę? Chciałbyś to zmienić, ale nie wiesz jak? Twój aktywny styl życia wcale nie musi przekreślać kontaktu z Bogiem. Dowodem na to może być Modlitwa w drodze.
Rozmowa z Arturem Kanią SJ i Rafałem Bulowskim SJ - współtwórcami polskiego wydania modlitwy pray-as-you-go czyli Modlitwy w drodze.
Właśnie dzisiaj rusza nowa inicjatywa polskich jezuitów - Modlitwa w drodze Na czym polega jej idea?
Rafał Bulowski SJ: W 2006 roku brytyjscy jezuici zapoczątkowali działalność strony pray-as-you-go, której idea jest bardzo prosta. Każdego dnia umieszcza się kilkunastominutowe nagranie w postaci pliku mp3, zawierające rozważania medytacyjne połączone z muzyką, które mają pomóc w indywidualnej modlitwie.
Jest to odpowiedź na coraz szybszy rozwój nowoczesnych sposobów komunikacji, które zmieniają nasze życie. Wpływają one także na życie duchowe. Ta propozycja krótkich, przystępnych rozważań Ewangelii ma wychodzić naprzeciw współczesnemu człowiekowi, który prowadzi aktywny tryb życia.
Artur Kania: Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę - w Wielkiej Brytanii miesięcznie notuje się ponad 300 tysięcy pobrań plików mp3 z modlitwą. Pomysł ten jakiś czas temu przejęli jezuici z Portugalii, gdzie pray-as-you-go odniosło równie duży sukces.
Czy ten projekt ma szanse na powodzenie także wśród polskich internautów?
AK: Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się, czy nie warto ruszyć z polską edycją pray-as-you-go. Ostatecznie przekonał nas do tego fakt, że już teraz angielskie wydanie jest dosyć znane wśród polskich internautów. Wielokrotnie sygnalizowali nam oni potrzebę polskojęzycznej wersji, którą nazwaliśmy Modlitwą w drodze.
Jak korzystać z Modlitwy w drodze?
RB: To bardzo proste. W sobotę wieczorem umieszczamy niewielkie pliki mp3 z medytacjami na poszczególne dni nadchodzącego tygodnia. Można je ściągnąć, oczywiście za darmo, lub odsłuchiwać on-line.
Każda modlitwa trwa około 10 minut, w czasie których usłyszymy Ewangelię z danego dnia połączoną z krótkimi rozważaniami i pytaniami, zachęcającymi do refleksji. Modlitwa przygotowana jest na każdy dzień, także, by mieć czas na to, by odnieść ją do własnego życia. Dzięki temu odkrywamy, że Ewangelia dotyka bezpośrednio nas samych, a słowa Chrystusa są zaskakująco aktualne.
Dodatkowo modlitwę ubogaca tło muzyczne, które pomaga skupić się i wejść w modlitewny klimat bez względu na miejsce.
Ale przecież do modlitwy potrzebne są odpowiednie warunki. Czy w takim razie miejsce nie ma znaczenia?
AK: Idea Modlitwy w drodze odpowiada stylowi życia współczesnego człowieka. Co prawda łatwiej jest nam modlić się w miejscach do tego przeznaczonych: w świątyni, kaplicy, domu rekolekcyjnym, ale niestety: zabieganie, praca, studia, nauka, dom, obowiązki, dojazdy do pracy, stanie w korkach - tak wygląda nasza codzienność. Żyjemy w bardzo szybkim tempie, chcielibyśmy w tym wszystkim znaleźć czas i miejsce na regularną modlitwę, ale nie jest to takie proste.
RB: Chcemy pokazać, że taki sposób funkcjonowania nie wyklucza życia duchowego. Przeciwnie, kiedy do tych wszystkich naszych zajęć zaprosimy Chrystusa, to zobaczymy, że w każdym miejscu On chce i może być razem z nami. W odpowiedni klimat do modlitwy można wejść także siedząc przed komputerem w domu lub w przerwie w pracy, a także jadąc tramwajem, pociągiem czy autobusem, będąc na spacerze, a nawet w samochodzie, gdy stoimy w korku. Wierzymy, że wszędzie tam jest z nami żywy Bóg. A w nawiązaniu z Nim kontaktu może nam pomóc ciągle rozwijająca się technika. Czemu tego nie wykorzystać?
Do kogo ta propozycja jest skierowana?
RB: Odpowiedź jest bardzo prosta. Do każdej osoby, która chce się modlić i szuka miejsca dla Boga pośród swoich codziennych obowiązków. Wierzymy, że Modlitwa w drodze może to ułatwić.
Rozpoczynacie publikację wraz z Adwentem. Jest to na pewno szczególny czas, kiedy staramy się odkrywać Boga w naszym życiu. Pojawia się teraz wiele propozycji, rekolekcji, które mają nam w tym pomóc. Czy Modlitwa w drodze również ograniczy się jedynie do czasu Adwentu?
AK: Chcemy, by Modlitwa w drodze już stale towarzyszyła polskim internautom, a więc nie tylko w czasie Adwentu. Rozpoczynamy naszą działalność właśnie teraz, gdyż to rzeczywiście jest dobry moment na podejmowanie kolejnych kroków, zbliżających nas do Boga. Mamy jednak nadzieję, że zainteresowanie tym projektem pozostanie duże także i po tym okresie, a korzystanie z naszych nagrań stanie się swego rodzaju nawykiem, o przepraszam - dobrym przyzwyczajeniem.
RB: Na razie startujemy przy współpracy z portalem DEON.pl, gdzie będzie można znaleźć kolejne nagrania. Równocześnie pracujemy nad osobną stroną internetową, która poświęcona zostanie tylko temu projektowi. Zachęcamy także do odwiedzania naszego profilu na Facebooku.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł