Świat pielgrzymowania

Świat pielgrzymowania
Grzegorz Dobroczyński SJ

Brytyjska organizacja, The Alliance of Religions and Conservation (ARC), zainicjowana w 1995 r. przez księcia Filipa, ale sięgająca początkami międzyreligijnego spotkania w Asyżu z Janem Pawłem II w 1986 r., monitoruje światowy fenomen pielgrzymowania do miejsc świętych wszystkich religii. Według jej danych, na całym świecie świecie pielgrzymuje 155 mln. osób.

Najwięcej, 30 mln. do sanktuarium hinduizmu w  Sabarimala, w stanie Kerala w Indiach, 20 mln. do Matki Bożej z Guadelupe w Meksyku, 13 mln. do  Amritsar ze  Złotą Świątynią, największego sanktuarium  Sikhów.

DEON.PL POLECA

10 mln muzułmanów - szyitów przybywa rocznie do Kerbala w Iraku, 8 mln. nawiedza w  Jerozolimie (Ścianę Płaczu),  8 mln. Lourdes a 5 mln. Fatimę.

Jasną Górę w ub. roku (2013) odwiedziło około 3,5 mln. pielgrzymów.

Fenomenem polskim jest  pielgrzymowanie wszystkich pokoleń, grup społecznych i zawodowych. Pielgrzymuje  ok. 15 % Polaków, co stanowi  20 % chrześcijan pielgrzymujących w Europie i 5 % pątników na świecie.

Pielgrzymki przestały być tylko tradycyjnym i charakterystycznym elementem religijności ludowej. Do końca lat 60-tych XX wieku - jak podaje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego - wśród polskich pielgrzymów widoczna była wyraźna przewaga osób starszych, sięgająca  70 - 80 % uczestników. Zwiększenie liczby ludzi młodych w polskich pielgrzymkach nastąpiło w latach 70-tych i 80-tych, na początku pontyfikatu Jana Pawła II oraz w okresie "Solidarności".

Młodzież to obecnie niemal 50 % uczestników wszelkich pielgrzymek, a zdecydowana większość w pielgrzymkach  pieszych. Żegnając tegoroczną pielgrzymkę toruńską, która 36. raz wyruszała na trasę, widziałem, że ogromną większość stanowili nasto- i dwudziestokilkulatkowie. Jeden z młodych uczestników powiedział: "to prawda, że w kościołach coraz rzadziej można zobaczyć ludzi młodych ale to nie znaczy, że ich w ogóle w Kościele nie ma."

Innym ciekawym zjawiskiem w polskiej religijności jest fakt, że ilość osób pielgrzymujących nie zmniejszyła się w dwudziestoleciu 1991 - 2011, mimo, że praktyki niedzielne w tym okresie spadły o ok. 10 %. Mnożą się też nowe sposoby pielgrzymowania: biegiem, konno, na rolkach czy rowerem. W warszawskie pielgrzymce od wielu lat wraz z niepełnosprawnymi na wózkach pielgrzymują  bezdomni, którzy ich wspierają.

Pielgrzymom można dzisiaj z dowolnego miejsca świata towarzyszyć w drodze. Nie ma już  pielgrzymki, która nie posiadałaby własnej strony internetowej, z relacjami na bieżąco z przebiegu, dzień po dniu. Zaś portal Opoka uruchomił specjalny serwis, z bazą danych  o wszystkich pielgrzymkach. Autorzy zachęcają: "e-pielgrzymuj cały rok, bo życie to pielgrzymka" oraz: "niezależnie od tego czy idziesz na pielgrzymkę czy zostajesz w domu, módl się, pość, dziel się z bliźnimi. Gromadź skarby w niebie!"

---------------------------

Felietony Grzegorza Dobroczyńskiego SJ można usłyszeć w każdą niedzielę w programie Familijna Jedynka w Programie 1 Polskiego Radia.
Grzegorz Dobroczyński SJ - doktor teologii, analityk mediów, od 1991 r. stały współpracownik redakcji katolickich w Polskim Radiu (4 lata jako red. nacz.) i TVP, komentator pielgrzymek Jana Pawła II od 1983 roku (współpraca z ZDF w czasie drugiej pielgrzymki do Polski), obecnie nauczyciel religii w Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Świat pielgrzymowania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.