Uśmiechnięta twarz Kościoła

Uśmiechnięta twarz  Kościoła
(fot. episkopat.pl)

Decyzja Episkopatu ma dla mnie sens symboliczny i zaskoczeniem nie jest, mimo, że dotąd o nowym rzeczniku nie wiedziałem nic.

Wybór nowego rzecznika Episkopatu Polski opiniotwórcze media określiły jako zaskakujący. Ks. Paweł Rytel-Andrianik zdaniem "warszawocentrycznych" publicystów jako "nowa twarz Kościoła" nie jest postacią rozpoznawalną.

Z prasy ogólnopolskiej dowiedzieliśmy się, że ma 38 lat i jest biblistą i zna 16 języków obcych; że pochodzi z malej wioski Rytele na Podlasiu, że publikował w Niedzieli; oraz że wykładał Rzymie na uniwersytecie Santa Croce oraz Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

DEON.PL POLECA

Jednakże decyzja Episkopatu ma dla mnie sens symboliczny i zaskoczeniem nie jest, mimo, że dotąd o nowym rzeczniku nie wiedziałem nic. W Internecie znajdziemy obszerny wywiad w "Wieściach Sokołowskich" z grudnia 2013 r. zatytułowany wymownie "Znani" Nieznani?".

Ks. Paweł z dumą opowiada o swej małej ojczyźnie, o której z sympatią mówił kard. Stefan Wyszyński: "Laski, piaski i karaski, to ma właśnie Lud Podlaski". Zdradza, że od dziecka chciał być księdzem i  wspomina nauczycieli ze szkoły podstawowej i liceum w Węgrowie,  którzy dali mu solidne podstawy wiedzy humanistycznej.

Talent seminarzysty spostrzegł bp Antoni Dydycz, posyłając go na studia w Rzymie, Jerozolimie i Oxfordzie. Pasja naukowa zaowocowała pierwszą książką (2010) o parafii i sanktuarium w Prostyni, powstałą na bazie magisterium, lecz liczącą aż 1000 stron! Wkrótce potem (2011) ks. Rytel-Andrianik opublikował monografię - "Dam im imię na wieki. Polacy z okolic Treblinki ratujący Żydów" (Tytuł nawiązuje do nazwy Instytutu Yad Vashem). Jest to także cześć projektu badawczego o księżach katolickich i świeckich ratujących Żydów. W tle jest historia rodzinna: dziadek autora ocalał z Treblinki. Ze studium "Księża dla Żydów" dowiemy się m.in., że na terenie parafii Ostrożany w powiecie siematyckim, w Smarklicach, ukrywano Beniamina Blusteina z rodziny premiera Izraela Beniamina Netanjahu. Uczestnicy projektu utrzymują kontakt z Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie.

Badania naukowe ks. Pawła oczywiście obejmują także Biblię ale jego aktywność wykraczała poza działalność akademicką, aż po sferę mediów: Katolickie Radio Podlasie, Tygodnik Niedziela, Nasz Dziennik, Katolicka Agencja Informacyjna, Radio Maryja, Telewizja Trwam i Radio Watykańskie.

Nowy rzecznik Episkopatu, który rozpocznie działalność 1 lipca jest więc nietuzinkową postacią i symbolem pokolenia młodych, wybitnie zdolnych ludzi, których nie brakuje w Polsce na tak zwanej prowincji. Pokolenie to na szczęście w skali społecznej coraz częściej pokazuje swe talenty i głośniej wyraża swoje aspiracje.

A "jaka jest nowa twarz Kościoła w Polsce", dowiadujemy się z cytowanego wywiadu z odpowiedzi na pytania:

- Co księdzu daje satysfakcję?

- Widok człowieka uśmiechniętego.

- Co chciałby ksiądz powiedzieć Czytelnikom "Wieści Sokołowskich"?

- Życzę wszystkim spojrzenia optymisty, w myśl słów Pisma Świętego: "Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie, w każdym położeniu dziękujcie" (1 List do Tesaloniczan 5, 16-18). Po prostu, zamiast narzekać, możemy uśmiechać się do życia, a życie uśmiechnie się do nas.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uśmiechnięta twarz Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.