Z, pomiędzy, czy ponad partiami?

Z, pomiędzy, czy ponad partiami?
Dariusz Kowalczyk SJ

Jedni pytają, czy Pan Jezus już się zapisał do PiS-u. Inni zastanawiają się, czy Donald Tusk jest jedynie "dotkniętym przez Pana Boga geniuszem" - jak to stwierdził swego czasu Sławomir Nowak - czy też już sam posiadł cechy Boga Ojca. Jedni niepokoją się rzekomym sojuszem Kościoła z PiS-em, a inni przypominają różne wypowiedzi bp Pieronka lub ks. Sowy, z których - ich zdaniem - przebija podziw dla partii rządzącej i agresja wobec "PiS-iaków".

Podczas dłuższego, letniego pobytu w Polsce rozmawiałem z wieloma księżmi. Od nikogo nie usłyszałem, że Tusk jest "antychrystem", a "zbawienia" upatrują w Kaczyńskim. Usłyszałem natomiast opinie na temat konkretnych spraw społeczno-politycznych i kościelnych. A jeśli niektóre z tych opinii były pośrednio lub bezpośrednio krytyczne wobec partii rządzącej w Polsce od 7 lat, to nie dlatego, że ktoś w każdej kwestii jest za PiS-em, a przeciwko PO, tylko dlatego, że moi rozmówcy z moralnego i kościelnego punktu widzenia tak, a nie inaczej, oceniają owe konkretne sprawy. Analogicznie, z drugiej strony, jeśli bardzo krytycznie odbierałem niektóre głosy z kręgów PiS i mediów, jak "Gazeta Polska", na temat przesłania podpisanego przez patriarchę Cyryla I i abpa Michalika, to nie dlatego, że jestem za jedną partią, a przeciwko drugiej. Po prostu, tak, a nie inaczej, oceniam tę konkretną kwestię.

Nie uważam, aby księża w polskich parafiach byli rozpolitykowani. Ale wielu chce - i słusznie - jakoś oceniać w świetle chrześcijańskich pryncypiów to, co dzieje się w Polsce. Tyle że takie oceny - volens nolens - jakoś wpisują się m.in. w spory partyjne. Nie da się być zupełnie ponad partiami, albo całkowicie obok tego, co one głoszą i robią. Kościół nie może jednak utożsamiać się z jakąkolwiek partią. W tej sytuacji powinien mówić dobitnie o konkretnych sprawach z punktu widzenia wiary, moralności i dobrych obyczajów. A jeśli komuś takie mówienie skojarzy się z ideologicznym byciem przeciwko jakiejś partii, a popieraniem innej, to może niekoniecznie jest to problem Kościoła, ale skojarzeń lub partii…

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Z, pomiędzy, czy ponad partiami?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.