Zamęt wokół szczepień

Zamęt wokół szczepień
Fot. Mateusz Marek / PAP

Kościół w Polsce ma bardzo duży problem z komunikacją. Spójność przekazu właściwie nie istnieje. Jest to niestety proces, który trwa od dłuższego czasu i wydaje się, że nikt nie ma pomysłu na to, jak temu przeciwdziałać.

Najnowszym przykładem na brak strategii komunikacyjnej jest zamieszanie, jakie wywołało stanowisko przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych w sprawie szczepień. Podczas gdy wszyscy dookoła - na czele z papieżem Franciszkiem i watykańskimi dykasteriami - zachęcają do przyjmowania szczepionek, a wątpliwości moralne dotyczące ich produkcji pozostawiają na drugim planie, wychodząc z założenia, że trzeba się chronić, bp Józef Wróbel (szef zespołu KEP) na plan pierwszy wyciąga wątpliwości moralne i szczepienia preparatami, do których stworzenia wykorzystano komórki abortowanych płodów, zaleca tym, którzy nie mają możliwości przyjęcia innej szczepionki.

Zamęt komunikacyjny murowany. W mediach społecznościowych od razu pojawiły się entuzjastyczne wpisy antyszczepionkowców, którzy teraz do swoich argumentów z czystym sumieniem mogą dopisać wątki moralne. Ktoś z podziwem napisał o śmierci swojej matki, która odmówiła przyjęcia jednej ze szczepionek, bo życie ludzkie zawsze było dla niej najważniejsze... Rozłam pojawił się wewnątrz Zespołu KEP. Jeden z jego członków zaapelował o to, by ludzie się szczepili, dwaj inni złożyli rezygnację z uczestnictwa w pracach tego gremium, bo nie zgadzają się z takim stanowiskiem przewodniczącego. Inni starają się wytłumaczyć, że nieporozumienia co do stanowiska przewodniczącego biorą się z nieumiejętności czytania...

Zaskakujące, że głosu w dyskusji nie zabrał rzecznik KEP (liczne są bowiem jego komunikaty o zachowaniu postu w piątek, czy tego jak oznaczać drzwi w święto Objawienia Pańskiego, etc.), nie dało się słyszeć żadnego głosu od prezydium KEP. Nabrano wody w usta - niejako wychodząc z założenia, że skoro biskup Wróbel sam nawarzył piwa, to sam powinien je wypić. Na odważny głos zdecydował się jedynie biskup polowy WP Józef Guzdek, który w komunikacie skierowanym do wiernych diecezji polowej napisał, że trzeba się szczepić i podkreślił, że on sam szczepionkę już przyjął.

DEON.PL POLECA

Pojawił się zatem dwugłos. Nikt raczej nie oczekuje od biskupów, że będą myśleli tak samo. Podobnie jak u większości Polaków, tak i w Konferencji Episkopatu Polski występują różnice zdań. To całkiem normalne. Wydaje się jednak, że tam gdzie w grę wchodzą tematy poważne - dotyczące życia i śmierci - komunikat powinien być jeden, spójny, nie pozostawiający pola do domysłów, nadinterpretacji. Nie wprowadzający niepotrzebnego zamętu. Nie powodujący tego, że Kościół dostanie rykoszetem i zostanie ustawiony w szeregu antyszczepionkowców. A tak przecież się stało. Biskupi - także przez część środowisk katolickich - zostali uznani za przeciwników szczepień.

Trudno jest posądzać biskupa Wróbla o złe intencje. Z jednej bowiem strony o szczepieniach wypowiada się pozytywnie, z drugiej zaś akcentuje fakt, że część preparatów powstała w wyniku naruszenia norm moralnych. Tak jakby chciał zadowolić wszystkie strony. Tyle, że ostatecznie wyszło źle. W tej sytuacji tak naprawdę należało po prostu milczeć i pozostać przy wszystkim już znanym stanowisku Watykanu, które zresztą kilka miesięcy temu niemal dosłownie powtórzył nasz Episkopat. Co teraz? Ja marzyłbym o stanowisku prezydium KEP - można je wydać niemal z dnia na dzień - w którym znajdzie się zachęta do szczepień. Jasna, prosta i klarowna. Marzenia mają to do siebie, że czasem się spełniają...

Sęk w tym, że jedno oświadczenie nie spowoduje, że Kościół natychmiast z kryzysu komunikacyjnego wybrnie. Tu potrzebna jest strategia i wieloletnia praca.

Jest dziennikarzem, kierownikiem działu krajowego "Rzeczpospolitej". Absolwent kursu „Komunikacja instytucjonalna Kościoła: zarządzanie, relacje i strategia cyfrowa” na papieskim Uniwersytecie Santa Croce w Rzymie. W wydawnictwie WAM wydał: "Nie mam nic do stracenia - biografia abp. Józefa Michalika" oraz "Wanda Półtawska - biografia z charakterem"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Skomentuj artykuł

Zamęt wokół szczepień
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.