Konferencja Episkopatu Polski: korytarze humanitarne bezpieczne dla uchodźców i przyjmujących

Konferencja Episkopatu Polski: korytarze humanitarne bezpieczne dla uchodźców i przyjmujących
(fot. YouTube.com / Tv KUL)
KAI/ mp

Korytarze humanitarne gwarantują bezpieczeństwo i legalność dotarcia ludzi, którzy są w absolutnej konieczności uratowania życia, ale też nie są uproszczoną wizją miłosierdzia - mówił bp Krzysztof Zadarko, delegat episkopatu ds. Imigracji podczas konferencji prasowej podsumowującej 377. Zebranie Plenarne KEP, które odbyło się w Lublinie.

Wyzwania związane z falą migracyjną i potrzebą wysłuchania i pomocy migrantom - to jeden z tematów obrad biskupów, którzy spotkali się w Lublinie w ramach 377. Zebrania Plenarnego KEP.
Podsumowując tę część obrad, bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek i delegat episkopatu ds. Imigracji, przypomniał m.in., że Konferencja Episkopatu Polski, która poparła w ubiegłym roku projekt utworzenia korytarzy humanitarnych nie wycofuje się z tego poparcia i oczekuje na stworzenie okoliczności, które pomogą w jego wdrożeniu.
Hierarcha zaznaczył też, że jest to projekt bezpieczny zarówno dla poszukujących pomocy, jak i dla tych, którzy ją oferują. 
- Ten program z jednej strony gwarantuje bezpieczeństwo i legalność dotarcia ludzi, którzy są w absolutnej konieczności uratowania życia, ale też gwarantuje, że nie będziemy naiwni, że nie będziemy ulegać zbyt uproszczonej wizji miłosierdzia - mówił. 
Biskup Zadarko przypomniał, że niezwykle skuteczna i hojna pomoc, jaką Polacy świadczą na Bliskim Wschodzie, nie może zwolnić nas z refleksji na temat tego, jak skutecznie pomóc tym, którzy z różnych względów są zmuszeni do opuszczenia swojego kraju.
Pytany, czy jednym z narzędzi niesienia takiej pomocy, mogą być korytarze humanitarne, potwierdził i zaznaczył, że jest to inicjatywa niezbędna dla właściwej integracji migrantów ze społeczeństwem, które ich przyjmuje. Po raz kolejny przypomniał też, że w korytarzach humanitarnych nie ma mowy o przypadkowym i nieprzemyślanym przyjmowaniu uchodźców. 
“Projekt ten opiera się o państwo, które ma odpowiednie służby i politykę migracyjną. To ta polityka mówi ilu, skąd i jakich ludzi możemy przyjąć" - mówił bp Zadarko.
Przypomniał, że decyzję o przyjęciu konkretnej osoby, poprzedzają wielomiesięczne procedury realizowane przez służby. Zachęcił też, by mierząc się z wyzwaniem, jakim jest spotkanie z osobą uchodźcy i udzielenie mu pomocy, starać się o ocalenie jego godności jako człowieka. 
Projekt utworzenia w Polsce korytarzy humanitarnych w ubiegłym roku został zaaprobowany przez Konferencję Episkopatu Polski. Jego realizacja we współpracy ze stroną rządową, została powierzona dziełu Caritas Polska.
DEON.PL POLECA
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konferencja Episkopatu Polski: korytarze humanitarne bezpieczne dla uchodźców i przyjmujących
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.