Papież o patronce migrantów: rozumiała, że potrzebne jest miłosierdzie i sprawiedliwość

Papież o patronce migrantów: rozumiała, że potrzebne jest miłosierdzie i sprawiedliwość
(fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT)
PAP / mp

Papież Franciszek wyraził przekonanie, że aby stawić czoła epokowemu zjawisku migracji, należy połączyć miłosierdzie ze sprawiedliwością. Integracja w nowym kraju powinna oznaczać akceptację reguł i praw - napisał w przedmowie do książki.

Słowa papieża, opublikowane w środę przez dziennik "Corriere della Sera", pochodzą ze wstępu, jaki napisał do biografii włoskiej zakonnicy, świętej Franciszki Ksawery Cabrini (1850-1917)- opiekunki i patronki migrantów, która pracowała na misji w Stanach Zjednoczonych i była pierwszą kanonizowaną amerykańską obywatelką.
Świętą ogłosił ją Pius XII w 1946 roku.
Autorką książki o misjonarce, która opiekowała się między innymi tysiącami włoskich imigrantów w USA, jest publicystka watykańskiego dziennika "L’Osservatore Romano", Lucetta Scaraffia. Biografia ukazała się na rynku w związku z setną rocznicą urodzin świętej.
W przedmowie Franciszek napisał, że zakonnica zawsze była w podróży, zakładając i odwiedzając kolejne punkty opieki. Podkreślił, że zawsze była ona gotowa rozwiązywać problemy, pomagać ludziom potrzebującym i samotnym.
Robiła to, podkreślił, z wielką miłością i ogromną inteligencją. Jak przypomniał, opiekowała się ludźmi, którzy "szukali chleba i pracy daleko od swej ojczyzny ryzykując długą, często niebezpieczną podróż na ziemie nieznane i wrogie".
Święta Franciszka Ksawera Cabrini - napisał papież - rozumiała, że migracja to nie "zjawisko tymczasowe", lecz , że rodzi się "nowa epoka historyczna, w której dostępność środków transportu pozwala na masowe przemieszczanie się ogromnych mas ludności, co modeluje na nowo całe części globu".
“Franciszka zrozumiała, że nowoczesność będą charakteryzować te olbrzymie migracje i oderwane od swych korzeni istoty ludzkie, przeżywające kryzys tożsamości, często zdesperowane i pozbawione środków, by stawić czoła społeczeństwu, w którym miały osiąść" - zauważył papież.
Zaznaczył: “Budowa wielkich ośrodków pobytu i pomocy, pięknych i trwałych była jej odpowiedzią na nowy kurs historii".
“Franciszka Cabrini rozumiała, że nie wystarcza pomagać migrantom materialnie, nauczyć ich języka kraju, do którego przybyli, leczyć, jeśli są chorzy" - dodał papież. Położył nacisk na to, że dla świętej, tożsamość migrantów była związana z ich korzeniami religijnymi.
"Ona sama i jej zakonnice wyruszyły w podróż, by przywrócić te więzy w ludziach, którzy pracowali w kopalniach, w więźniach, w porzuconej młodzieży, żyjącej w świecie przestępczym na peryferiach miast" - stwierdził.
"Integracja w nowym kraju ma oznaczać akceptację reguł i praw oraz godność; takie były cele, z jakimi chciała dotrzeć do wszystkich migrantów. Cele te są ważne także dzisiaj i polegają na uznaniu oraz szacunku dla korzeni religijnych swoich i innych" - dodał Franciszek.
Wskazał, że zakonnica, która została patronką migrantów, potrafiła połączyć wielką miłość z "duchem profetycznym" i dostrzegała również negatywne aspekty nowoczesności, między innymi te dotyczące "nędzników ziemi", których nie chcieli zauważyć "intelektualiści i politycy".
Święta Franciszka Ksawera Cabrinita jest postacią aktualną także dzisiaj i “naucza nas drogi, jaką należy przebyć, by stawić czoła epokowemu zjawisku migracji łącząc miłosierdzie i sprawiedliwość"- napisał Franciszek.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież o patronce migrantów: rozumiała, że potrzebne jest miłosierdzie i sprawiedliwość
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.