Kongres Biblijny: Jan Paweł II - papież z Galilei
Całe życie, nauczanie i twórczość poetycka Karola Wojtyły były przesycone Biblią - mówił dziś podczas I Kongresu Biblijnego w Warszawie abp Mieczysław Mokrzycki. Wieloletni sekretarz Jana Pawła, a obecnie metropolita lwowski II przypomniał słowa wybitnego intelektualisty francuskiego André Frossarda, który w książce rozmów z papieżem Wojtyłą napisał: to nie jest papież z Polski, to jest papież z Galilei.
Abp Mokrzycki wskazywał na znaczenie inspiracji biblijnych w twórczości literackiej Karola Wojtyły: w jego dramatach i poezji. Przesycone odniesieniami do Pisma Świętego jest już powstały w 1939 roku "Renesansowy Psałterz", zaś wielką medytacją biblijną opublikowany w 25. roku pontyfikatu "Tryptyk Rzymski", którym - nieoczekiwanie - papież powrócił do poezji - przypomniał metropolita lwowski.
Były sekretarz papieża dodał, że mnóstwo odniesień biblijnych znaleźć można w nauczaniu Jana Pawła II - encyklikach, adhortacjach, przemówieniach i homiliach.
Podkreślił wielkie duchowy wpływ jaki wywarła na przyszłym papieżu pielgrzymka do Ziemi Świętej, do której po raz pierwszy pielgrzymował w roku 1963 w gronie uczestników II Soboru Watykańskiego, zaś swoje refleksje z tego pobytu zawarł także w poezji.
Podsumowując wystąpienie abp. Mokrzyckiego, biblista ks. prof. Henryk Witczyk powiedział, iż pontyfikat Jana Pawła II był "jednym wielkim czytaniem Biblii czyli wchodzeniem w świat Objawienia Bożego".
Głównym gościem kończącego się jutro I Kongresu Biblijnego jest kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.
Głównymi organizatorami Kongresu są Instytut Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Dzieło Biblijne. Patronem wydarzenia jest kard. Kazimierz Nycz.
Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II jako stowarzyszenie kościelne zostało erygowane przez Konferencję Episkopatu Polski we wrześniu 2005 roku. Pierwszy zjazd członków założycieli odbył się ponad 5 lat temu, w kwietniu 2006 roku w Warszawie. W 2008 r. Episkopat Polski zatwierdził statut Dzieła.
Celem stowarzyszenia jest pogłębienie rozumienia Objawienia Bożego, formowanie duchowe, propagowanie kultury biblijnej. Swoje cele Dzieło realizuje m.in. przez: opracowywanie komentarzy do Pisma Świętego, organizowanie konferencji, warsztatów, dni skupienia, rekolekcji, konkursów i olimpiad biblijnych.
Skomentuj artykuł