Kongres nt. ewangelizacji środowisk wiejskich

Kongres nt. ewangelizacji środowisk wiejskich
(fot. Rantes / CC BY-NC-SA 2.0 / flickr.com)
5 lat temu
KAI / mg

Ewangelizacja środowisk wiejskich, wykorzystanie ich potencjału, wymiana doświadczeń - będą treścią III Kongresu Nowej Ewangelizacji, która odbędzie się w dniach 28-31 maja w Skrzatuszu. Informowali dziś o tym na konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji bp Grzegorz Ryś, jego zastępca ks. Artur Godnarski oraz rzeczniczka prasowa Monika Przybysz.

Dr Przybysz wyjaśniła, że głównym wątkiem obrad będzie refleksja nad tym, jak ewangelizować wieś, jak wykorzystać jej potencjał i istniejące tam struktury, a także co robić, by Ewangelia skuteczniej docierała do mieszkańców wsi. Zostaną zaprezentowane dotychczasowe doświadczenia i inicjatywy skierowane do kół gospodyń wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, rad parafialnych, zespołów folklorystycznych. Dr Przybysz podkreśliła, że kilkudniowy Kongres będzie miał także wymiar rekolekcyjny, np. ks. Krzysztof Wons SDS z Centrum Formacji Duchowej w Krakowie wprowadzi uczestników w lectio divina, dr Monika Waluś wygłosi referat o maryjności. Kongres będzie miał wymiar pastoralny, ewangelizatorzy wyjdą do mieszkańców okolicznych wsi.

Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji bp Grzegorz Ryś zwrócił uwagę, że prawie nikt nie zajmuje się ewangelizacją środowisk wiejskich nazywanych nawet "środowiskami pozamiejskimi", pozbawia się ich niejako własnej tożsamości, choć jest to środowisko ciekawe i bogate w doświadczenia. Tymczasem papież Franciszek apelował, by duchowość ludową uznać za mocne narzędzie ewangelizacyjne, którego nie należy się bać, a poddać jej mocy. Zwrócił uwagę, że specyfika poszczególnych regionów kraju jest zróżnicowana, należy ją "przeczytać" i zaproponować nowe rozwiązania. Wspólnoty wiernych mieszkających na wsi mają określony charakter i tradycje, ale jeśli zasugeruje się nowe formy, np. Kurs Alfa, są one dobrze przyjmowane i funkcjonują - mówił bp Ryś.

Wyjaśnił on, iż Kongres odbywa się w Skrzatuszu gdyż w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej systematycznie realizuje się program ewangelizacji wsi. W czasie trwania Kongresu będzie podejmowana ewangelizacja w dwunastu okolicznych wioskach. Skrzatusz jest sanktuarium maryjnym, w którym odbywają się spotkania ewangelizacyjne młodych. Uczestniczy w nich bp diecezji Edward Dajczak - przypomniał bp Ryś.

Zastępca Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji ks. Artur Godnarski zapewnił, że organizatorzy nie chcą akcentować, że to ludzie z miasta przyjeżdżają na wieś czegoś uczyć, ale że to właśnie wieś ma swoje metody, których można się uczyć. Obecnie w czterech diecezjach: koszalińsko-kołobrzeskiej, warmińsko-mazurskiej, opolskiej i lubelskiej ta ewangelizacja się odbywa, wypracowuje swoje metody i angażuje zespoły wolontariuszy. Jest to ewangelizacja bezpośrednia, a osoby w nią zaangażowane będą zastanawiać się, jak wzbudzić ducha wiary w tych realiach, a także zastanawiać się, co się udało w ich działaniach, a co nie.

W ramach Kongresu planuje się też szeroką paletę warsztatów, Kursy Alfa dla młodych i starszych. Ważnym i cennym owocem Kongresu ma być pokazanie odwagi ludzi, którzy wiedzą co i jak przekazywać swoim bliźnim - podkreślił ks. Godnarski.

W Roku Życia Konsekrowanego cztery zakony podzielą się też swoim doświadczeniem pracy w środowiskach wiejskich.

Na pytanie, czy istnieje specjalna specyfika pracy w środowisku wiejskim, bp Ryś odpowiedział, że należy uwzględniać rytm prac na roli. Ewangelizacja odbywa się w okresie żniwno-wakacyjnym, gdy we wsi są dzieci i młodzież, ewangelizatorzy wychodzą w pole wraz z mieszkańcami, pracują z nimi, opiekują się dziećmi. Dzień kończy się błogosławieństwem poszczególnych domów. Są wioski, w której ewangelizacja odbywa się od drzwi do drzwi - mówił bp Ryś. Jego zdaniem wielkim potencjałem są róże różańcowe, osoby należące do nich są wielkim środowiskiem modlitwy.

III Kongres Nowej Ewangelizacji odbędzie się pod hasłem "Skarb w roli" w dniach 28-31 maja w Skrzatuszu. Wezmą w nim udział m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, bp Wiesław Śmigiel i bp Grzegorz Ryś. Organizatorem Kongresu jest Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz Fundacja "Porta Fidei". Gospodarzem będzie bp koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.

Zapisy na Kongres trwają do 10 maja na stronie www.nowaewangelizacja.org

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kongres nt. ewangelizacji środowisk wiejskich
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kongres nt. ewangelizacji środowisk wiejskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.