Kopacz o pomniku smoleńskim: ważne są intencje

Kopacz o pomniku smoleńskim: ważne są intencje
(fot. PAP/Rafał Guz)
6 lat temu
PAP / ptt

Premier Ewa Kopacz oceniła, że nie jest ważne miejsce, w którym powstanie pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, ale ważna jest intencja, z jaką ludzie będą odwiedzali pomnik.

W czwartek dziennikarze pytali premier Kopacz, czy pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powinien stanąć - tak jak postuluje prezydent elekt Andrzej Duda - przy Krakowskim Przedmieściu. Duda, pytany w "Rzeczpospolitej" o pomnik smoleński, powiedział, że powinien on stanąć przy Krakowskim Przedmieściu, gdyż - jak zauważył - tam zbierały się tysiące ludzi. - To Polacy w ten sposób wybrali dla niego miejsce - przekonywał.

- Uważam, że jak idziemy pod pomnik, który upamiętnia ofiary tak szczególnej katastrofy, to idziemy z dobrą intencją. Dla mnie miejsce nie jest ważne, tylko intencja, z jaką tam idziemy. Ja myślę, że każde miejsce jest dobre, jeśli ta pamięć o tych ludziach, dobre wspomnienie o tych ludziach, będzie towarzyszyć tym, którzy będą pod ten pomnik przychodzić - powiedziała premier.

Kopacz przekonywała, że pomnik powinien stanąć tam, gdzie "będą dobre emocje, (gdzie) ludzie będą przychodzić po to, żeby oddać cześć i dobrą pamięć". - To powinno być założeniem ustawienia pomnika - oceniła. - To wszystko zależy, jakie intencje będą kierować ludźmi, którzy tam będą przychodzić, to ma być takie miejsce, gdzie ludzie powinni przychodzić, dobrze wspominać, dobrze mówić i podkreślać, jak wielka to była katastrofa - dodała szefowa rządu.

W przeddzień 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy, podczas której podjęta została uchwała ws. wzniesienia pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku. Rada Warszawy zdecydowała, że pomnik ma stanąć u zbiegu ul. Focha i Trębackiej. Według prezydent Warszawy pomnik powinien powstać w ciągu dwóch lat.

Przeciwny takiej lokalizacji jest PiS, który zwraca uwagę, że do tego terenu są roszczenia; politycy PiS - wraz z częścią rodzin ofiar - postulują, by pomnik stanął na Krakowskim Przedmieściu. Według władz stolicy ta lokalizacja jest wykluczona ze względu na negatywną opinię konserwatora zabytków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kopacz o pomniku smoleńskim: ważne są intencje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.