Kościół Anglii ogłasza nowe 10 przykazań. Wszystko przez to, co dzieje się w internecie

Kościół Anglii ogłasza nowe 10 przykazań. Wszystko przez to, co dzieje się w internecie
(fot. facebook.com/archbishopofcanterbury)

10 nowych przykazań dla mediów społecznościowych to nowy pomysł Kościoła Anglii, by zwalczać "cynizm i nadużycia", które rządzą w internecie.

Nowa jest również forma ich ogłoszenia. Prymas anglikanów, abp Justin Welby, zrobił to w wiadomości wideo transmitowanej na żywo z brytyjskiej centrali Facebooka.

W rozmowie z Nicolą Mendelsohn, jedną z menedżerek Facebooka, abp Justyn Welby zachęcił użytkowników do przestrzegania 10 przykazań, która odzwierciedlać ma "wartości chrześcijańskie w internecie". Dzięki publikacji specjalnej karty, każdy użytkownik może zobowiązać się do ich przestrzegania.

Jedno z przykazań odzwierciedla "złotą zasadę" chrześcijaństwa, nakłaniając do rozmowy z innymi online tak, jakby rozmawiało się z nimi osobiście.

DEON.PL POLECA

Inne przestrzega, że można zostać pociągniętym do odpowiedzialności za treść postów, np. szerzącą nienawiść. Inne mówią o uprzejmości oraz o uczciwości w cytowaniu słów czy pracy innych osób.

Abp Welby ma nadzieję, że karta z przykazaniami będzie "źródłem informacji dla chrześcijan, ludzi innych wyznań i ludzi niewierzących".

"Media społecznościowe zmieniły sposób, w jaki żyjemy" - dodał hierarcha Kościoła Anglii -"Za każdym razem, gdy wchodzimy w interakcję online, mamy możliwość dodania czegoś do cynizmu i nadużyć lub, zamiast tego, podzielenia się światłem i wdzięcznością".

Dodał, że choć internet daje dużo radości i jest świetnym narzędziem szybkiej komunikacji, to ma też wady, szczególnie wtedy, gdy użytkownicy "nie stosują tego samego zdrowego rozsądku, uprzejmości i rozeznania, których używaliby w spotkaniu twarzą w twarz".

Obejrzyj wideo z konferencji w brytyjskiej siedzibie Facebooka:

Join the Archbishop of Canterbury and Facebook EMEA VP Nicola Mendelsohn as they discuss the role of social media in the Church

Opublikowany przez Archbishop of Canterbury Poniedziałek, 1 lipca 2019

O problemach związanych z internetem mówił wielokrotnie papież Franciszek. "Nie wystarczy, że młodzież nauczy się korzystać z nowych technologii, musi nauczyć się posługiwać nimi "jako narzędziami, nabyć umiejętności korzystania z nich w sposób wolny i krytyczny" - powiedział papież Franciszek w czasie spotkania z członkami zarządu Fundacji Vodafone.

Innym razem nazwał Internet "darem Bożym", który ma zdolność "otwierania ogromnych możliwości spotkania i solidarności".

O spotkaniu Franciszka z szefem Facebooka, Markiem Zuckerbergiem, pisały media na całym świecie.

Karol Wilczyński - redaktor DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl. Członek wspólnoty Hanna działającej w Krakowie na rzecz wykluczonych. Członek Rady Dialogu Międzyreligijnego i Ekumenizmu Archidiecezji Krakowskiej

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Karol Wilczyński

Pięć słów, które mogą zmienić wszystko

„Jezu, Ty się tym zajmij – i wszystko jasne. Cudowna modlitwa, dzięki której rozwiążą się wszystkie moje problemy”.

Ale czy na pewno? I czy na pewno zadziała w taki...

Skomentuj artykuł

Kościół Anglii ogłasza nowe 10 przykazań. Wszystko przez to, co dzieje się w internecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.