Kościół anglikański: wzrost informacji o nadużyciach seksualnych o 50%

Kościół anglikański: wzrost informacji o nadużyciach seksualnych o 50%
(fot. youtube.com)
9 miesięcy temu
"The Guardian" / ml

Kościół anglikański odnotował wzrost spraw związanych z wykorzystywaniem seksualnym. Liczba przypadków odnotowanych między 2015 a 2017 rokiem wzrosła o 50%.

"Przypadki o których mowa związane są z wykorzystywaniem seksualnym dzieci, osób dorosłych, a także dotyczą poważnych przestępstw kryminalnych" - informuje brytyjski dziennik "The Guardian".

W 2015 roku odnotowano 2195 przypadków, dwa lata później - 3287. Jak informuje brytyjski dziennik, sprawy dotyczą bieżących jak i przeszłych wydarzeń.

W ubiegłym miesiącu Church of England (C of E) był krytykowany za swoją postawę, której zarzucano, że stawia swoją reputację ponad potrzebami skrzywdzonych.

Według danych, 12% zgłoszeń przypadków wykorzystywania seksualnego dotyczy duchownych. Pozostali to m.in. pracownicy, wolontariusze, członkowie wspólnot oraz ludzie powiązani z instytucjami kościelnymi.

Według informacji podanych przez C of E, w 2017 r. ponad 300 duchownych z 20 000 było zamieszanych w nadużycia seksualne.

Środki dyscyplinarne zostały wobec świeckich i duchownych zostały podjęte w 72 przypadkach.

Wśród zgłoszeń dominującą kategorią były nadużycia seksualne, jednak pojawiały się również inne zarzuty, takie jak: przemoc fizyczna, emocjonalna i psychologiczna, przemoc domowa oraz związana z finansami.

W ubiegłym roku abp Canterbury Justin Welby w czasie niezależnego śledztwa wyznał, że wstydzi się za Kościół anglikański i uważa, że sprawcy powinni trafić do więzienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
16,14 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Kościół anglikański: wzrost informacji o nadużyciach seksualnych o 50%
Komentarze (2)
.A
. Anakin
21 czerwca 2019, 16:53
Czyli brak celibatu niewiele pomaga? A w każdym razie nie jest doskonałym środkiem na nadużycioa seksualne. Potwierdzają to nadużycia także z innych konfesji.
Ewa Zawadzka
Ewa Zawadzka
23 czerwca 2019, 20:59
Jeśli używasz słowa "naduzycia" w stosunku do krzywdzenia dzieci to popełniasz błąd - nie ma żandego seksualnego użycia dzieci, nie ma więc nadużyć. Nadużyciami jest natomiast homoseksualizm duchownych lub wszelkie stosunki poza małżeńskie (konkubinat czy przygodne stosunki sekslualne) duchownych. I tu właśnie celibat jak najbardziej jest powodem takich wyskoków duchownych.

Skomentuj artykuł

Kościół anglikański: wzrost informacji o nadużyciach seksualnych o 50%
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.