"Kościół katolicki nie jest instytucją polityczną. Nigdy nie zawierał kompromisu aborcyjnego"

"Kościół katolicki nie jest instytucją polityczną. Nigdy nie zawierał kompromisu aborcyjnego"
(fot. Caritas Polska/youtube.com)
KAI/ ed

Najnowsze osiągnięcia nauki dowodzą jednoznacznie, że w życiu człowieka nie ma - poza chwilą poczęcia - drugiego momentu, który można by uznać za początek istnienia człowieka.

Historii nie da się cofnąć, tzn. nie wolno zamykać oczu na rozwój nauki - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki do posłanki Katarzyny Lubnauer, przewodniczącej partii Nowoczesna w kontekście listu otwartego, który posłanka skierowała do Episkopatu Polski pod koniec marca br.

Przewodniczący Episkopatu w liście przesłanym 8 maja na ręce posłanki Katarzyny Lubnauer podkreślił: "Kościół katolicki, ponieważ nie jest instytucją polityczną, nigdy nie zawierał żadnego "kompromisu aborcyjnego". Abp Gądecki napisał: "Nasze apele kierowane są do katolików, ale także do wszystkich ludzi dobrej woli.

Aborcja nie jest OK. Życie jest OK >>

Zaliczamy do nich - mamy nadzieję, że słusznie - wszystkich, którym Polacy powierzyli polityczną odpowiedzialność za kraj. Wezwania adresowane polityków nie mają charakteru nacisków instytucjonalnych, a są jedynie apelami do ich sumień". "Prawo do życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci nie jest prawem religijnym.

Stanowi istotną część prawa naturalnego, którego treść - jak podkreśla np. Cyceron - dostępna jest każdemu człowiekowi poprawnie używającemu rozumu (patrz: idea recta ratio). Mamy głęboką nadzieję, że pewnego dnia także Pani Przewodnicząca dołączy do grona polityków broniących z pełnym przekonaniem praw osób najsłabszych, w tym starszych, niepełnosprawnych czy poczętych dzieci" - czytamy w liście.

Mam nadzieję, że będziemy po tej samej stronie

Odpowiadając na słowa posłanki Lubnauer, która napisała: "Odpowiedzialna polityka świeckiego państwa nie może być podporządkowana żadnej ideologii", abp Gądecki zauważył: "Zgoda na zabijanie niewinnych dzieci w łonie ich matek jest postawą ściśle ideologiczną".

Kończąc swoją odpowiedź, przewodniczący polskiego Episkopatu dodał: "Mam nadzieję, że w naszej wspólnej trosce o prawa człowieka pewnego dnia będziemy po tej samej stronie".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Kościół katolicki nie jest instytucją polityczną. Nigdy nie zawierał kompromisu aborcyjnego"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.